- Dariusz Korneluk powiedział, iż Marcina Romanowskiego nie było w klasztorze w Lublinie w momencie jego przeszukania przez służby. Informacja o jego pobycie w tym miejscu miała zostać ujawniona przez osobę „która wiedziała doskonale, w którym miejscu w klasztorze znajduje się poszukiwany”
- Zdaniem Korneluka, Daniel Obajtek po konfrontacji z zebranym materiałem dowodowym ma „zmienić narrację” w sprawie potencjalnych nadużyć finansowych w Orlenie
- — Jutro kończą się prace nad raportem dotyczącym audytu kontrowersyjnych spraw za czasów Prawa i Sprawiedliwości — przekazał prokurator krajowy
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
Korneluk dodał jednak, iż prokuratura zajmuje się „sprawami związanymi z procesem wyborów parlamentarnych”. — Przed świętami skierowaliśmy wniosek o uchylenie immunitetu dla prezesa Rządowego Centrum Legislacji, który kandydując na posła, wykorzystał swoje stanowisko, zatrudniając — poza wszelkimi konkursami — określone osoby, które zamiast pracy w RCL-u, przygotowywały mu kampanię wyborczą — wyjaśnił.
Dariusz Korneluk odpowiada Romanowi Giertychowi
— Niech pan mecenas pozostawi kwestię ścigania przestępców prokuratorom — tak natomiast skomentował wpis Romana Giertycha zamieszczony na portalu X, w którym poseł napisał: „dopóki zastraszanie urzędników przez PiS nie zacznie być ścigane przez prokuraturę, to wszyscy będą się bardziej od nas bać PiS-u. I takich kwiatków jak z PKW będzie więcej. Bezczynność i strach wobec brutalnej bezczelności tej zorganizowanej grupy jest największym wrogiem”.
Prokurator krajowy o poszukiwaniach Marcina Romanowskiego
Prokurator krajowy został również zapytany o sprawę Marcina Romanowskiego, a także przeszukania klasztoru dominikanów w Lublinie, gdzie — według doniesień — miał ukrywać się Marcin Romanowski. Odniósł się również do ucieczki polityka na Węgry, podkreślając, iż „ucieczka pana Romanowskiego nie dezorganizuje tego postępowania ”.
— Prokuratorzy zespołu śledczego przygotowują wniosek o rozszerzenie uchylenia immunitetu o siedem kolejnych zarzutów posłowi Romanowskiemu, w tym przywłaszczenia powierzonego mienia na kwotę ponad 26 mln zł — wyjaśnił.
Pytany o przeszukania klasztoru w Lublinie powiedział z kolei: — Szanowni państwo, kiedy pan Romanowski był poszukiwany […] i wpłynęła do PK informacja, z określeniem miejsca, gdzie przebywa, […], gdyby prokurator nie podjął w tym celu jakichkolwiek ustaleń to mógłby narazić się na niedopełnienie obowiązków.
Prokurator nie chciał zdradzić, kto przekazał informację o tym, iż poseł PiS może przebywać w klasztorze. — Jest to osoba, która wiedziała doskonale, w którym miejscu w klasztorze znajduje się poszukiwany — powiedział, wyjaśniając, iż poszukiwania policji były przeprowadzone w sposób profesjonalny.
Dariusz Korneluk wyjaśnił, iż w momencie przeszukania Marcina Romanowskiego w klasztorze w Lublinie nie było. Dodał, iż prokuratura nie ustalała, czy poseł przebywał tam wcześniej.
Immunitet Daniela Obajtka zostanie uchylony?
Prokurator krajowy został również zapytany o możliwość uchylenia immunitetu europosła Daniela Obajtka. — Gdyby prokurator w tej sprawie miał wątpliwości, nie wystosowałby wniosku do PE o uchylenie immunitetu — odpowiedział na pytanie dotyczące potencjalnych nadużyć finansowych w Orlenie.
— Poczekajmy na złożone przez niego wyjaśnienia i jego konfrontacje z zebranym materiałem dowodowym, jestem pewien, iż wtedy jego narracja się zmieni — ocenił, odpowiadając na pytanie dotyczące zapewnień Daniela Obajtka, iż używał pieniędzy Orlenu, by chronić interesy spółki.
Raport prokuratorów coraz bliżej
Prokurator Krajowy przekazał również, iż jutro zostanie zakończony „audyt kontrowersyjnych spraw za czasów Prawa i Sprawiedliwości„.
— Jutro kończymy prace nad tym raportem. Tym raportem objętych jest 200 spraw w pierwszym rzucie, bo wszystkich spraw mamy około 600. Znakomita część spośród tych 200 spraw była prowadzona w sposób nieprofesjonalny, wadliwych, co do których decyzji kończących te postępowania jest szereg uwag — wyjaśnił. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów audytu, dodając, iż opinia publiczna zostanie poinformowana o postępach w styczniu.