Powódź na południu kraju. Pomagają skazani z aresztów i zakładów karnych

5 dni temu

W pracach przy usuwaniu skutków powodzi biorą udział skazani z aresztów i zakładów karnych na południowym zachodzie kraju: między innymi w Jeleniej Górze, Kłodzku, Dzierżonowie i Zarębie. "Ich pomoc jest nieoceniona. Wynoszą worki z piachem, zamiatają, sprzątają zalane korytarze, wynoszą zniszczone rzeczy" - relacjonuje dyrektorka placówki, która otrzymała pomoc.

"Trwa walka z żywiołem. W pomoc zaangażowana jest Służba Więzienna. Pomagają funkcjonariusze i osadzeni. Skazani z czterech jednostek: Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie, Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze, Zakładu Karnego w Kłodzku i Zakładu Karnego w Zarębie pracują przy usuwaniu skutków powodzi" - poinformowała na swojej stronie internetowej Służba Więzienna.

Skazani usuwają skutki powodzi. "Ich pomoc jest nieoceniona"

Jak zaznaczono, już w piątek osadzeni w Areszcie Śledczym w Dzierżoniowie zaangażowali się w napełnianie worków piaskiem, które miały być następnie wykorzystane do układania wałów przeciwpowodziowych. w tej chwili biorą udział w usuwaniu skutków powodzi w Szkole Podstawowej nr 9.

- Dzięki nim będę mogła już jutro wprowadzić tu dzieci i prowadzić lekcje - powiedziała cytowana przez SW dyrektorka szkoły Wioletta Uchman-Chrząszcz. - Woda sięgała wysokości stu siedemdziesięciu centymetrów - podkreśliła.

ZOBACZ: Dramatyczna sytuacja w Nysie. Trwa ewakuacja

Jak dodała, "strażacy nieprzerwanie od soboty wypompowali wodę, a dziś razem z osadzonymi sprzątamy i usuwamy skutki zalania". - Ich pomoc jest nieoceniona. Wynoszą worki z piachem, zamiatają, sprzątają zalane korytarze, wynoszą zniszczone rzeczy - podkreśliła.

Służba Więzienna w akcji. "Pomagają funkcjonariusze i osadzeni"

Burmistrz Dzierżoniowa wystąpił do dyrektora Aresztu Śledczego z prośbą o wsparcie w porządkowaniu pozostałych szkół. Jak poinformowała SW, dotychczas praca osadzonych odbywała się w dwóch turach: pierwsza od godziny 8, a druga od 14:30. Od poniedziałku dwie grupy mają pracować jednocześnie.

Jak przekazano, w prace związane z przeciwdziałaniem powodzi lub walką z jej skutkami zaangażowani są również osadzeni z Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze oraz z zakładów karnych w Kłodzku i Zarębie.

"Pozostałe jednostki pozostają w gotowości, czekając na znak od władz samorządowych" - deklaruje SW. Podkreślono, iż dyrektorzy jednostek uczestniczą w spotkaniach sztabów kryzysowych.

ZOBACZ: Dramatyczna sytuacja w Ostrawie. Woda zalewa miasto

Angażowanie skazanych w prace na rzecz usuwania skutków sytuacji kryzysowych oraz klęsk żywiołowych odbywa się na mocy art. 104a Kodeksu karnego wykonawczego.

- Funkcjonariusze także włączają się w akcje pomocowe. Z własnej inicjatywy, w czasie wolnym od służby wzmacniają zabezpieczenia przeciwpowodziowe i pomagają przy zabezpieczeniach przy pełnym wsparciu dyrektorów jednostek. W obliczu sił natury jesteśmy bezsilni, ale współpracując i działając razem, jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdą sytuacją - przekazała PAP redaktor naczelna miesięcznika Forum Służby Więziennej Anna Krawczyńska.

WIDEO: Dariusz Klimczak ujawnił plan ws. stanu klęski żywiołowej. "Usprawni działania"
Idź do oryginalnego materiału