Powiedz babci i dziadkowi. ZUS przyznaje nowe świadczenie. To ponad sześć tysięcy złotych miesięcznie

21 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć seniorzy w Polsce? Na przykład na to niedawno wprowadzone nowe świadczenie, które ZUS przyznaje osobom starszym. O ile oczywiście spełnią kilka warunków. A jakich? Wyjaśniajmy zawiłości finansowe.
1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa z 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym dla seniorów, którzy ukończyli 100 lat. Jednak to nie jest jedyny wymóg. ZUS stawia osobom starszym też dwa inne warunki do spełnienia. Jakie to wymogi? I ile wynosi owo świadczenie honorowe? Zobaczcie sami.


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


Świadczenie honorowe dla 100-latków. w tej chwili trzeba spełnić te dwa warunki
Jak podaje serwis Infor.pl, świadczenie honorowe należy się 100-latkom, ale tylko wówczas, gdy spełnią również dwa inne warunki. Są to następujące wymogi:


bycie obywatelem Polski,
posiadanie prawa do emerytury, renty lub uposażenia rodzinnego, sędziowskiego, dla prokuratorów,
złożenie wniosku do ZUS - tylko jeżeli senior nie przepracował w życiu ani jednego dnia.


Trzeba pamiętać, iż świadczenie honorowe przysługuje niezależnie od wspomnianej emerytury, renty czy uposażenia, a także dodatków do nich. I jest wypłacane co miesiąc aż do śmierci pobierającego je seniora.


Ile wynosi świadczenie honorowe? To naprawdę spora suma pieniędzy
Wspomnieliśmy powyżej, iż ZUS wypłaca seniorom świadczenie honorowe co miesiąc, do dnia ich śmierci. A ile ono wynosi? Od 2024 roku jest to 6246,13 złotych brutto. Jednak trzeba mieć na uwadze, iż choć ta kwota jest co roku waloryzowana, to ZUS zawsze przelewa seniorowi tyle, ile otrzymał w dniu przyznania owego świadczenia.


Jako ciekawostkę dodamy fakt, iż w ubiegłym roku świadczenie honorowe ZUS wypłacił 3300 seniorom. Z czego 237 w oddziale wrocławskim (najstarsi są tu 107-letnia pani i 105-letni pan), 139 w wałbrzyskim (tu najstarsza jest 106-letnia pani) i 36 w legnickim, gdzie najstarsi są 106-letnia pani i 102-letni pan. Z kolei pod koniec 2023 roku seniorów otrzymujących świadczenie honorowe było ich 7300.
Idź do oryginalnego materiału