Powiat białobrzeski: Odizolowani sprawcy przemocy ze Stromca

10 miesięcy temu

Białobrzescy policjanci w zeszłym tygodniu dwukrotnie użyli narzędzi, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Funkcjonariusze wydali dwa nakazy natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz dwa zakazy zbliżania się do sprawców przemocy domowej wobec agresywnych mężczyzn z powiatu białobrzeskiego.

W środę, 31 maja, mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach interweniowali na terenie gminy Stromiec. Pijany 54-latek wszczął awanturę domową, w trakcie której stosował przemoc fizyczną i psychiczną. Wobec agresora funkcjonariusze wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania, a także zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 100 metrów.

Na terenie tej samej gminy dzień później, a więc w czwartek, 1 czerwca, ponownie interweniowali białobrzescy policjanci. Tym razem awanturował się 23-letni mieszkaniec gminy Stromiec. Młody mężczyzna był agresywny wobec własnego ojca. W przypadku 23-latka policja zastosowała analogiczne narzędzia ustawy antyprzemocowej jak wobec 54-latka, z nieznaczną różnicą. Wobec młodszego mężczyzny wprowadzono zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia na odległość nie 100, a 200 metrów. Rodziny w gminie Stromiec, w których doszło do przemocy objęto ponadto procedurą „Niebieskiej Karty”.

Skuteczniejsza ochrona ofiar przemocy, dzięki ustawie antyprzemocowej

Warto w tym kontekście przypomnieć, iż przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa antyprzemocowa weszła w życie 30 listopada 2020 r. (więcej TUTAJ). W styczniu bieżącego roku z inicjatywy tego samego resortu Sejm przyjął tzw. ustawę antyprzemocową 2.0. Akt prawny jeszcze bardziej wzmocnił ochronę osób pokrzywdzonych w wyniku przemocy domowej (więcej TUTAJ).

Zgodnie z powyższymi przepisami m.in. policjanci mogą wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Funkcjonariusze mają możliwość skorzystania z takich uprawnień w trakcie interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu. Ponadto policjanci mogą wykorzystać takie narzędzia, w związku z uzyskaniem informacji o przemocy w rodzinie, które może im przekazać przykładowo osoba pokrzywdzona czy też kurator sądowy.

Policjanci korzystają z przyznanych im uprawnień.

Mamy narzędzia, które pozwalają nam na odizolowanie sprawcy przemocy od osoby, wobec której stosuje się przemoc, i korzystamy z nich. Próbujemy w te sposób pomóc osobom pokrzywdzonym przemocą, aby czuły się bardziej bezpieczne – informuje nas mł. asp. Ewa Kozyra, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach.

Nakazy wobec sprawcy przemocy przestają obowiązywać po 14 dniach, chyba iż sąd, na wniosek pokrzywdzonego przemocą, przedłuży ten okres. Restrykcje wobec agresora tracą również moc, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie będzie wobec niej zastosowany tymczasowy areszt lub nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

W czasie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci mają obowiązek co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez funkcjonariuszy zakazu lub nakazu, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Po roku obowiązania ustawy antyprzemocowej wydano ponad 3,2 tys., a do końca 2022 r. blisko 9 tys. nakazów opuszczenia domu przez sprawców przemocy domowej.


Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Listę ośrodków znajdziesz TUTAJ (link).

Idź do oryginalnego materiału