Postępowanie w sprawie próby zbycia kła słonia zakończone. Ksiądz usłyszał zarzut i przyznał się do winy

2 miesięcy temu

Prokuratura Rejonowa w Szczytnie zakończyła postępowanie w sprawie oferowania sprzedaży kości słoniowej przez jednego z duchownych z terenu powiatu przasnyskiego. Podejrzany przyznał się i złożył wyjaśnienia.

Prokuratura Rejonowa w Szczytnie prowadziła postępowanie w sprawie oferowania zbycia kości słoniowej tj. o czyn z art. 128 pkt. 2 lit. d Ustawy o ochronie przyrody. Artykuł – Naruszenie ograniczeń w przewozie przez granicę roślin lub zwierząt podlegających ograniczeniom na podstawie prawa UE – mówi: oferowanie zbycia lub nabycia, nabywania lub pozyskiwania, używanie lub wystawianie publicznie w celach zarobkowych, zbywanie, przetrzymywanie lub przewożenie w celu zbycia okazów określonych gatunków roślin lub zwierząt, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

Chodzi o zaistniałe 21 listopada 2023r zdarzenie, kiedy to przy ulicy Ogrodowej w Szczytnie, ksiądz, któremu towarzyszył drugi duchowny, chciał sprzedać mieszkańcowi Szczytna ponad 5-kilogramowy kieł słonia. Czarnorynkowa wartość kła mogła wynosić choćby 20 tysięcy złotych.

Transakcja została przerwana przez policjantów, których o sprawie powiadomił sam kupujący. Duchowni pochodzili z dwóch różnych parafii na terenie powiatu przasnyskiego. – Przedmiot transakcji został zatrzymany, trafił do analiz, które potwierdziły jego autentyczność.

Śledczy przeprowadzili dodatkowe czynności w miejscach zamieszkania obu zatrzymanych. Nie ujawniono tam nielegalnych rzeczy. Prokuratura i policja nie zdradzają, w jaki sposób kupujący i sprzedający „trafili” na siebie oraz czemu kupujący zmienił zdanie i powiadomił policję. Do takich nielegalnych transakcji dochodzi z reguły w dość hermetycznym środowisku. Oferowany kieł miał 5,5 kg i 74 cm długości.

Teraz jak poinformował nas Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Daniel Brodowski postępowanie zostało zakończone.

– W toku postępowania prokurator przedstawił jednemu mężczyźnie zarzut oferowania do zbycia ciosu słonia, podlegającego ochronie na podstawie przepisów Unii Europejskiej, tj. popełnienia przestępstwa z art. 128 pkt. 2 lit. D Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r o ochronie przyrody – przekazuje.

– Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym. Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Szczytnie wniosek o warunkowe umorzenie przedmiotowego postępowania – dodaje.

Zakaz handlu kłami słoni afrykańskich wprowadzono na mocy konwencji waszyngtońskiej w 1989 roku. Choć w 1997 roku te przepisy zostały złagodzone, to w tej chwili dąży się do całkowitej likwidacji handlu surową kością słoniową i mocnego ograniczenia handlu wyrobami z kości. W krajach Unii Europejskiej możliwy jest taki handel tylko w przypadku kości pozyskanych przed wejściem w życie przepisów o ochronie tych zwierząt, czyli przed 1990 rokiem (dla słoni afrykańskich) lub przed 1976 rokiem (dla słoni indyjskich), natomiast handel wyrobami dozwolony jest wówczas, gdy wykonane zostały przynajmniej 50 lat przed zmianą przepisów tj. 1947 roku lub wcześniej.

ren

Idź do oryginalnego materiału