Ponad 80 interwencji, większość w powiecie nyskim – sytuacja w regionie jest dynamiczna

14 godzin temu
FOT: Radio Doxa

Na terenie województwa opolskiego cały czas obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym deszczem i burzami – prognozowane opady do 120 litrów na metr kwadratowy. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: opolskiego, nyskiego, prudnickiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, głubczyckiego, strzeleckiego i krapkowickiego.

Ostrzeżenie obowiązuje do 28 lipca, godz. 12:00.

Wojewoda Opolska wspólnie z przedstawicielami służb oraz władzami powiatu nyskiego uczestniczyła w posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z informacji przekazanych przez wojewodę opolską Monikę Jurek wynika, iż w regionie strażacy interweniowali 81 z tego 71 w powiecie nyskim.

– w tej chwili na terenie naszego regionu rzeki nie przekroczyły stanów ostrzegawczych, za wyjątkiem rzeki Prudnik, tam stan wody podniósł się o 11 centymetrów. Wszędzie służby postawione są w stan najwyższej gotowości. Mamy także wsparcie Wojsk Obrony Terytorialnej. W Brzegu zostało powołane zgrupowanie, docelowo 850 żołnierzy razem z brzeskimi saperami jest postawionych w stan gotowości – tłumaczy wojewoda.

Starosta nyski Daniel Palimąka zapewnia o stałym monitoringu szczególnie miejsc najbardziej zagrożonych.

– W przypadku Widnej został przerwany wał, który był świeżo odbudowany po ubiegłorocznej powodzi, ale jeszcze nie zagęszczony. Woda wylała się na jezdnię i podmyła drogę powiatową, która została zamknięta. Mamy już informację od Wód Polskich, iż zaraz jak woda opadnie to jutro biorą się za odbudowanie tego wału. Drugim newralgicznym miejscem był most w Głuchołazach – tam jest stały monitoring straży pożarnej i wykonawcy inwestycji. Jest też kilka miejsc, gdzie woda wezbrała, ale utrzymała się w korycie rzeki – to są Markowice czy okolice Morowa, tam Wody Polskie zdążyły zrealizować inwestycje po ubiegłorocznej powodzi – informuje starosta nyski.

– Cały czas sytuacja jest analizowana i wszelkie zagrożenia są komunikowane samorządom żeby była pełna świadomość sytuacji. Musimy pamiętać, iż większość rzeka na południu regionu to rzeki górskie, gdzie wezbrania wody i spadki są bardzo dynamiczne. Na chwilę obecną od strony rzek dla mieszkańców nie ma zagrożenia – podkreślił st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski, Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Monika Jurek:

Daniel Palimąka:

st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski:

autor: Wojciech Niewiadomski/Diana Bogacz-Kotulak

Idź do oryginalnego materiału