Polskie klasyki dla wszystkich

2 miesięcy temu

Obecnie polskie współczesne kino stale walczy z zarzutami o brak staranności czy autentyczności produkcji. Znawcy, osoby z branży filmowej oraz odbiorcy krytykują rodzime produkcje, często zapominając jak bogata, pełna arcydzieł jest historia polskiej kinematografii. W narodowym dorobku jest kilka filmów, na które, zwłaszcza w kryzysie słuszności kina, warto zwrócić uwagę.

1. Dzień Świra – rozczarowany życiem mężczyzna w średnim wieku mierzy się z marazmem i brakiem perspektyw na przyszłość. Kipiąca sarkazmem i ironią produkcja trafnie obnaża narodowe cechy Polaków.

2. Kiler – zwykły taksówkarz zostaje pomylony z wyspecjalizowanym zabójcą i oskarżony o morderstwo. Na marne stara się udowodnić swoją niewinność, a gdy trafia do więzienia, gwałtownie orientuje się, iż wyjaśnienie nieporozumienia w cale mu się nie opłaca. Wkracza zatem w świat brudnej roboty, pieniędzy i romansu.

3. Tylko mnie kochaj – Michał to właściciel dobrze prosperującej firmy. Cieszy się spokojnym i stabilnym życiem. Jego codzienność zostaje zachwiana, gdy w drzwiach mieszkania pojawia się 7-latka, która twierdzi, iż mężczyzna jest jej ojcem. Bohater stara się odnaleźć matkę dziewczynki, ucząc się przy tym ojcostwa. Historia pełna miłości, śmiechu i zwrotów akcji.

4. Fuks – Aleks dopiero co skończył 18 lat, a już ściga go policja za kradzież samochodu oraz odpalenie ładunku wybuchowego. Chłopak, nie robi tego bez powodu – pragnie zemścić się na człowieku, którego szczerze nienawidzi, a jest nim biznesmen, znany z szemranych interesów. W realizacji planu m.in. kradzieży znacznej gotówki, pomaga mu Sonia – sekretarka biznesmena.

5. Kogel-Mogel – pochodząca ze wsi Kasia Solska pragnie wyjechać do dużego miasta i rozpocząć studia. Jeszcze nie wie, iż rodzice bez zgody dziewczyny zaaranżowali jej małżeństwo. Kasia postanawia uciec w dniu ślubu, by zawalczyć o swoje marzenia. Kobieta rozpoczyna pełną niespodzianek pracę – zostaje opiekunką do dziecka. Jednocześnie poznaje mężczyznę, który może pokrzyżować plany co do dalszego pobytu w Warszawie.

6. Chłopaki nie płaczą – perypetie różnych bohaterów filmu stopniowo zaczynają się przeplatać tworząc niebywałe zbiegi okoliczności. Młody i ambitny skrzypek zaczyna mieć problemy finansowe w czasie, gdy do stolicy przybywają gangsterzy z walizką pełną pieniędzy. Próba uregulowania pewnych długów mimowolnie wiąże go z mafijną transakcją.

7. Psy – akcja toczy się w 1990 roku, czyli zaraz po zmianie ustroju w Polsce. Wówczas dochodzi do konfrontacji dwóch przyjaciół, dawnych funkcjonariuszy SB, których drogi na pozór się rozdzieliły. Jeden z nich przystąpił do mafii, a drugi do policji kryminalnej. Jednak nieoczekiwanie znowu będą na siebie skazani. Czy uda im się razem uciec od odpowiedzialności?

8. Nigdy w życiu – Judyta próbuje na nowo ułożyć sobie życie po nieudanym małżeństwie, więc postanawia wybudować dom i zamieszkać tam z nastoletnią córką. Kobieta zarabia odpisując na wiadomości czytelników kobiecego pisma. Nawiązuje chaotyczną relację z jednym z korespondentów. niedługo odkrywa kim mężczyzna jest naprawdę.

9. Jutro idziemy do kina – historia trzech przyjaciół, maturzystów, których wkraczanie w dorosłość przypadło na czas niemieckiej inwazji na Polskę w 1939 roku. Pełna nadziei i marzeń młodzież zmuszona jest do rezygnacji z osobistych planów i stawienia czoła okupantowi, odbywając przy tym cenną lekcję patriotyzmu. Co ciekawe, pierwowzorami bohaterów są autentyczne postaci.

10. Sami Swoi – film przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Karguli, którzy po zakończeniu II wojny światowej musieli przesiedlić się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Kłótnie sąsiadów dotyczą źle zaoranego pola, krowy czy miedzy. Jeden z bohaterów decyduje się na emigrację, a gdy wraca sytuacja znacznie się zmienia.

Idź do oryginalnego materiału