Połowa środków z zakładów ubezpieczeń społecznych dla jednostek OSP

3 miesięcy temu

Połowa środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń społecznych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia ma trafiać bezpośrednio do Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych – wynika z poselskiego projektu nowelizacji ustawy o OSP. w tej chwili pieniądze te są w całości w dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Grupa Posłów Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi złożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi m.in. o zmiany w podziale środków od zakładów ubezpieczeń społecznych, które są zobowiązane do przekazywania 10 proc. sumy wpływów uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia na określone cele ochrony przeciwpożarowej – czytamy na serwisie samorządowym PAP.

Posłowie chcą aby połowa tej kwoty trafiała do Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z wyłącznym przeznaczeniem na cele związane z ochroną przeciwpożarową. Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, całością środków dysponuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

„Jest to przywrócenie stanu prawnego, istniejącego przez wiele lat, do czasu zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej dokonanej ustawą z dnia 21 kwietnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1169). Okazało się, iż zmiana spowodowała centralizację rozdziału środków ubezpieczeniowych, niezwracanie uwagi przez dysponenta środków na potrzeby jednostek ochrony przeciwpożarowej ale na przewidywane cele polityczne, które miały być zrealizowane w wyniku podejmowanych działań” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Autorzy projektu zaznaczyli, iż na mocy obowiązujących przepisów ograniczono szereg wydatków, stosunkowo małych z punktu widzenia ich wysokości, ale mających istotne znaczenie w funkcjonowaniu głównie ochotniczych straży pożarnych.

„Następstwem w tej chwili proponowanej zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej będzie optymalne wykorzystanie środków dla OSP. Podział środków będzie dokonywany adekwatnie do potrzeb, z uwzględnieniem innych źródeł finansowania ochotniczych straży pożarnych, co przyczyni się do bardziej racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi, przy zachowaniu nadzoru społecznego nad procesem podziału środków” – wskazano.

Środki pozyskane od zakładów ubezpieczeń społecznych ochotnicze straże pożarne będą mogły przeznaczyć na zapewnienie gotowości bojowej jednostek, budowę i modernizację obiektów strażnic, a także propagowanie bezpieczeństwa pożarowego. Tak jak dotychczas, możliwe będzie finansowanie badań naukowych i działalności racjonalizatorskiej w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i przeciwdziałania innym zagrożeniom.

W projekcie dodano również do zadań ochotniczych straży pożarnych działania związane z zapobieganiem powstawania i rozprzestrzeniania się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o OSP trafił do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu oraz Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Kancelarii Sejmu.

Źródło: samorząd.pap.pl

Idź do oryginalnego materiału