Policja zlikwidowała nielegalną wytwórnię alkoholu w gminie Oświęcim. Zabezpieczono 190 litrów „bimbru”, sprzęt do destylacji i 120 kg cukru. Zatrzymanemu 54-latkowi grozi kara do trzech lat więzienia.
190 litrów alkoholu i sprzęt do destylacji zabezpieczone
Funkcjonariusze oświęcimskiej komendy Policji, wspólnie z Małopolskim Urzędem Celno-Skarbowym, przeprowadzili skuteczną akcję w gminie Oświęcim. Na jednej z posesji odkryto domową wytwórnię alkoholu, popularnie zwanego „bimbrem”. Podczas przeszukania zabezpieczono 190 litrów alkoholu nieznanego pochodzenia, trzy destylatory z oprzyrządowaniem oraz 120 kg cukru.
Współpraca policji i celników doprowadziła do zatrzymania 54-letniego mieszkańca gminy Oświęcim
Przeszukanie posesji było wynikiem wcześniejszych ustaleń oświęcimskich kryminalnych, którzy zidentyfikowali 54-letniego mężczyznę jako osobę podejrzaną o nielegalną produkcję alkoholu. W trakcie akcji w kotłowni ujawniono alkohol przechowywany w szklanych gąsiorkach oraz pustą butelkę, prawdopodobnie przygotowaną do dystrybucji.
Surowe konsekwencje dla nielegalnego producenta alkoholu
Za produkcję alkoholu bez zezwolenia grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia do trzech lat. o ile badania wykażą, iż alkohol był skażony, kara może być jeszcze surowsza.
Produkcja alkoholu w Polsce – co mówi prawo?
W Polsce produkcja alkoholu etylowego, w tym „bimbru”, na własny użytek jest zakazana. Takie działania są legalne wyłącznie po uzyskaniu zgody Ministerstwa Rolnictwa.
Zagrożenia związane ze spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia
Spożywanie alkoholu o nieznanym pochodzeniu niesie poważne ryzyko dla zdrowia, a choćby życia. Skażone produkty mogą zawierać toksyczne substancje. Policja apeluje o rozwagę i przestrzeganie przepisów prawa.