W Komendzie Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią odbyło się doskonalenie zawodowe z tematyki „Policjant jako oskarżyciel publiczny w sprawach o wykroczenia”. Udział w nim wzięli zarówno funkcjonariusze policji jak i strażnicy miejscy z Nakła nad Notecią oraz Mroczy.
Zadaniem policjantów służby prewencyjnej jest zapobieganie popełnianiu wykroczeń, a w wypadku ich ujawnienia ściganie sprawców. Funkcjonariusze mają do dyspozycji szereg środków prawnych m. in. mogą pouczyć sprawcę wykroczenia lub ukarać go mandatem. Inną możliwością jest skierowanie wobec niego wniosku o ukaranie do Sądu. Wówczas funkcję oskarżyciela publicznego pełni właśnie funkcjonariusz policji, który przed sądem reprezentuje interes społeczny. Również Strażnicy Miejscy mogą pełnić funkcję oskarżyciela publicznego, gdy w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających ujawnią wykroczenia i wystąpią z wnioskiem o ukaranie.
W doskonaleniu zawodowym udział wzięło 7 policjantów z garnizonu nakielskiego. Na szkoleniu obecnych było również 5 strażników miejskich z Nakła nad Notecią i Mroczy w tym Komendant Straży Miejskiej w Nakle nad Notecią Pan Roman Frąckowiak oraz Komendant Straży Miejskiej w Mroczy Pan Jacek Ćwikła.
Szkolenie przeprowadziła mł. asp. Ewa Komasińska z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią. Funkcjonariuszka ta w zeszłorocznym konkursie dla policjantów oskarżycieli-publicznych zwyciężyła w etapie wojewódzkim, a w zawodach na szczeblu ogólnopolskim zajęła wspólnie z asp. Michałem Biegańskim z Komisariatu Policji w Chełmży drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej jako reprezentanci województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W trakcie szkolenia zostało poruszonych bardzo wiele tematów związanych z funkcją oskarżyciela publicznego w tym między innymi zasady sporządzania wniosku o ukaranie oraz postępowanie w przypadku recydywy wykroczeniowej czyli osobie, która została ukarana co najmniej dwukrotnie za podobne wykroczenia umyślne, w ciągu dwóch lat.
Przeprowadzone szkolenie przyczyni się do pogłębienia wiedzy uczestników spotkania. Wszyscy biorący udział w doskonaleniu zawodowym mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz wymiany doświadczeń zdobytych w czasie służby.
mł. asp. Kamil Smoliński – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

