Największa wczasowa miejscowość w województwie świętokrzyskim, czyli podkonecka Sielpia rozpoczyna właśnie sezon turystyczna. Bezpieczeństwa w niej strzec będą między innymi policjanci z Nieetatowego Zespołu Policji Wodnej. W tym roku wykorzystają do tego także rowery elektryczne, które otrzymali w prezencie od gminy Końskie.
–„Tak naprawdę to myśmy przekazali dofinansowania do zakupu wyposażenia, które pomoże zwiększyć bezpieczeństwo w działaniu prewencyjnym. Z uwagi na to, iż po zakupie samochodu zostały jeszcze pieniądze, a na drugi to było za mało z uwagi na wzrost cen to uzgodniliśmy z panem komendantem, iż te pieniądze mogą być przeznaczone na zakup rowerów, bo tych warunków interwencji które wymagają naszej mobilności jest bardzo dużo. Nie wszędzie da się wjechać samochodem, nie wszędzie też patrole piesze są w stanie gwałtownie zareagować. Rowery elektryczne o dużej mobilności, bo napęd pozwala na osiągnięcie zasięgu około 80 km bez większego wysiłku. To jest coś co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo i na Sielpi i jej szlakach spacerowych, ale i szlakach rowerowych niedostępnych dla samochodów” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Zbiornik wodny w Sielpi przez cały okres wakacyjny odwiedzają setki tysięcy turystów. By zapewnić im bezpieczeństwo wiele lat temu policja zdecydowała się na utworzenie w letnisku specjalnego posterunku. Będzie on funkcjonował także w to lato –„Służba będzie pełniona na terenie zbiornika całodobowa w ramach Nieetatowego Zespołu Policji Wodnej. W skład tego zespołu wchodzi 14 funkcjonariuszy. Będą to służby w patrolach pieszych, zmotoryzowanych, rowerowych, jak również w patrolu z wykorzystaniem łodzi motorowej na terenie zbiornika” – tłumaczy mówi inspektor Rafał Zieliński, Komendant Powiatowy Policji w Końskich.
Otaczające akwen lasy uzbrojone są w wiele szlaków pieszych oraz mniej formalnych ścieżek rowerowych. Nowe elektryczne rowery mają pomóc funkcjonariuszom docierać do takich miejsc –„Są to nowoczesne rowery akumulatorowe o aluminiowej konstrukcji, ważą niespełna 30 kg, ich zasięg może sięgać do 100 km. Zasięg jest uzależnione od masy użytkownika, temperatury otoczenia, uwarunkowania terenu. Ma kilka systemów – między innymi tryby dzień i noc. Bez wątpienia będzie nam dobrze służył na naszych terenach […] Akumulator służy tylko do podtrzymania prędkości jazdy. Rower z definicji działa siłą nóg, a akumulator będzie tylko pomagał w dotarciu do celu” – mówi Krzysztof Bernat, pełniący obowiązki oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Końskich.
Głównym problemem niezmiennie w Sielpi jest nadmierne spożywanie alkoholu przez turystów, również przez tych którzy przyjeżdżają do tego miejsca by zażywać kąpieli wodnych –„Na terenie Sielpi w szczytowych okresach potrafi być około 15-16 tysięcy turystów. To jest nagromadzenie pojazdów, osób. A im większa liczba osób tym bardziej może dochodzić do sytuacji konfliktowych związanych z parkowaniem, zabezpieczeniem mienia, ale i przestrzeganiem BHP jeżeli chodzi o kąpiele wodne. Wiele osób lekceważy prośby o to by nie wchodzić po spożyciu do wody, by nie korzystać ze sprzętu pływającego. To skutkuje tragicznymi sytuacjami, a więc utopieniami. W tamtym roku to były trzy osoby. To jest największy problem jeżeli chodzi o Sielpię” – dodaje komendant Zielińśki.
Nad bezpieczeństwem na akwenie od 1 lipca czuwać będą także ratownicy wodni wynajęci przez samorząd miasta i gminy Końskie. Służby swoimi patrolami wspomagać mają również strażnicy miejscy.
Zdjęcia: