„Pokolenia złączone pamięcią” Marzeny Pisarskiej-Kalisty

4 dni temu

W 2024 r. minęła 80 Rocznica masowej wywózki mieszkańców Tykocina do obozów koncentracyjnych. Wydanie bogato ilustrowanej publikacji jest jednym z elementów obchodów tej okrągłej rocznicy. Album obrazuje kolejne pokolenia mieszkańców Tykocina składających hołd ofiarom tej tragedii.

27 maja 1944 roku Niemcy aresztowali i wywieźli do obozów koncentracyjnych ok. 400 mieszkańców Tykocina, prawie połowa z nich zginęła. Wywózka była odwetem za akcję Armii Krajowej w której zginął Filip Schweiger – niemiecki oficer posterunku żandarmerii w Tykocinie . Zamach nie był wymierzony jednak w niego, ale w Ericha Kocha – nadprezydenta Prus Wschodnich.

Muzeum w Tykocinie od początku powstania placówki przywraca pamięć o tych wydarzeniach, organizując każdego roku Uroczystości rocznicowe. Wydana publikacja jest swoistym podsumowaniem 30 lat (od 1994-2024) – aktywności muzeum w tym zakresie.

Autorką albumu jest Marzena Pisarska-Kalista – badaczka historii Tykocina, autorka książek dokumentujących tragiczne losy mieszkańców, członkini Zarządu Głównego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień w Warszawie oraz kierownik Muzeum w Tykocinie w latach 2007–2017.

24 listopada 2024 r., godz. 14.30,
Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2
Wstęp wolny!

Album Pokolenia złączone pamięcią powstał dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji zadania 80 Rocznica wywózki mieszkańców Tykocina do obozów koncentracyjnych.

Idź do oryginalnego materiału