„Produkcja i sprzedaż fentanylu to masowe morderstwo” – mówi lider Partii Konserwatywnej.
Lider Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre powiedział w środę, iż jeżeli zostanie wybrany, zmieni prawo karne tak, aby wszyscy „królowie narkotykowi” skazani za handel dużymi ilościami fentanylu, otrzymywali obowiązkowy wyrok dożywotniego więzienia.
Zapowiedź polityki pojawia się, gdy prezydent Donald Trump naciska na Kanadę i Meksyk, aby kraje te zajęły twardsze stanowisko w sprawie fentanylu, aby powstrzymać przepływ śmiertelnego narkotyku do USA.
Dane rządu USA pokazują, iż stosunkowo niewielka ilość narkotyku przedostaje się przez północną granicę, ale premier Justin Trudeau przeznaczył więcej pieniędzy i zasobów – w tym powołanie „cara” fentanylu – na rozprawienie się z tą substancją i uspokojenie obaw Trumpa. (Kiedy premier Justin Trudeau rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem w poniedziałek po południu, miał nową propozycję: stworzenie „cara fentanylu”. Minister Bezpieczeństwa Publicznego David McGuinty powiedział, iż wciąż trwa ustalanie, kto obejmie tę funkcję i jak będzie ona wyglądać w rzeczywistości.)
„Produkcja i sprzedaż fentanylu to masowe morderstwo” – powiedział Poilievre w oświadczeniu. „Zamknę królów fentanylu i wyrzucę klucz. To jak wystrzeliwanie pocisków w tłumie – choćby jeżeli nie celujesz, kogoś na pewno zabijesz. Kara powinna być taka sama jak za morderstwo. Wydam obowiązkowe wyroki dożywocia, aby królowie fentanylu nigdy nie wyszli z więzienia i przestali zabijać nasze dzieci”.
Poilievre powiedział, iż obowiązkowy wyrok dożywocia miałby zastosowanie do wszystkich osób skazanych za sprzedaż „40 miligramów tej trucizny”, co według niego wystarcza do zabicia 20 osób. Proponuje on 15-letni wyrok dla handlarzy skazanych za sprzedaż mniejszych ilości, od 20 do 40 miligramów.
Ustawa o kontrolowanych narkotykach i substancjach zezwala już sędziom na orzekanie kary dożywocia za handel fentanylem i innymi narkotykami. Polityka Poilievre’a odebrałaby sędziemu swobodę decyzji.
Obowiązkowe kary minimalne były w przeszłości obalane przez Sąd Najwyższy, ale Poilievre powiedział, iż jest otwarty na wykorzystanie klauzuli notwithstanding do uchwalenia przepisów karnych przez parlament, jeżeli jego partia utworzy następny rząd.
W sprawie R v. Parranto Sąd Najwyższy orzekł, iż odpowiedni przedział kar za handel fentanylem wynosi od ośmiu do 15 lat, czyli mniej niż w tej chwili proponuje Poilievre.
Przemawiając do dziennikarzy na konferencji prasowej w Vancouver, Poilievre powiedział, iż „sędziowie będą zobowiązani” do utrzymania obowiązkowych wyroków dożywocia, ponieważ powstrzyma to „morderców” handlujących fentanylem przed zabijaniem innych ludzi, chroniąc tym samym prawa potencjalnych ofiar przedawkowania narkotyków.
„To, co dziś proponuję, jest nie tylko dozwolone przez Kartę, ale jest przez nią wymagane” – stwierdził Poilievre. „50.000 osób naruszyło swoje prawo do życia z paragrafu 7 przez otwarte granice, miękką politykę Liberałów wobec przestępczości i legalnych narkotyków” – powiedział Poilievre, odnosząc się do szacunkowej liczby 49.105 osób, które zmarły w Kanadzie z powodu przedawkowań związanych z opioidami, zgodnie z danymi federalnymi.
„Będę chronił prawa Kanadyjczyków zawarte w Karcie oraz ich prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, zamykając masowych morderców, którzy sprowadzają te narkotyki” – powiedział.
Rzecznik ministra sprawiedliwości Arif Virani powiedział, iż propozycja Konserwatystów „potencjalnie naraziłaby każdego użytkownika fentanylu w Kanadzie na automatyczny wyrok dożywocia” i wskazał na istniejące przepisy, które pozwalają sędziom wysyłać handlarzy do więzienia na dożywocie, jeżeli jest to uzasadnione.
Poilievre powiedział, iż twarde podejście do przestępczości zniechęciłoby organizacje przestępcze do otwierania superlaboratoriów fentanylu, takich jak ta, którą RCMP zamknęła w B.C. pod koniec ubiegłego roku.
Policja opisała to miejsce w Falkland w B.C. jako „największą i najbardziej wyrafinowaną wytwórnię fentanylu i metamfetaminy w Kanadzie”, z wystarczającą ilością narkotyków i prekursorów do wyprodukowania 95,5 miliona potencjalnie śmiertelnych dawek. Policja stwierdziła, iż laboratorium, które powiązano z nienazwaną międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą, prawdopodobnie produkowało narkotyki nie tylko na rynek krajowy, ale także na eksport.
“Vancouver Sun” donosi, iż mężczyzna aresztowany w związku z aresztowaniem superlaboratorium, Gaganpreet Randhawa, ma powiązania z gangiem Wolfpack, syndykatem przestępczym, który był powiązany z handlem narkotykami w Downtown Eastside w Vancouver.
W prawie sześciominutowym filmie na temat fentanylu i jego nowej polityki, Poilievre powiedział, iż królowie związani z laboratorium Falkland i innymi lokalizacjami „zabijają naszych ludzi” i „zagrażają naszej wymianie handlowej z naszym najbliższym sojusznikiem”, ponieważ Trump uczynił wykorzenienie fentanylu najwyższym priorytetem.
„Niezależnie od tego, czy się z nim zgadzamy, czy nie, nie powinniśmy podejmować działań w celu powstrzymania narkotyków tylko po to, by go zadowolić” – powiedział Poilievre o Trumpie. „Powinniśmy to zrobić, aby już żadna matka nie musiała chować twarzy w dłoniach w agonii po tym, jak jej syn przedawkował i zmarł na ulicy”.
„Zamykając wielkich bossów i wyrzucając klucz, odetniemy głowę jadowitemu wężowi fentanylu” – powiedział.
Trudeau prowadzi własną politykę antyfentanylową w następstwie gróźb handlowych Trumpa. Oprócz powołania cara do koordynowania ogólnokrajowej walki z narkotykami, rząd federalny zamierza wymienić kartele – jednych z największych dostawców śmiercionośnych narkotyków w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych – jako podmioty terrorystyczne zgodnie z prawem kanadyjskim.