Po tym poznasz, iż złodziej planuje włamanie do twojego domu

8 miesięcy temu

Głowna Komenda Policji opublikowała zatrważające statystyki. Z roku na rok dochodzi do coraz większej ilości kradzieży z włamaniem. Jak się okazuje, złodzieje często pozostawiają subtelne znaki przed włamaniem. jeżeli zauważysz któryś z nich, miej się na baczności.

Rabunek to nie taka prosta sprawa. Złodzieje często planują je miesiącami, odpowiednio się do tego przygotowując. Jednym z najważniejszych punktów jest znalezienie „odpowiedniego” domu, czyli takiego, w którym znajdują się cenne rzeczy. Żeby to sobie ułatwić, rabusie potrafią podać się za pracownika sieci elektrycznej, osiedlowego hydraulika, a choćby za dzielnicowego. Niektórzy są na tyle bezczelni, iż niezauważalnie naznaczają drzwi mieszkań, aby ułatwić sobie rabunek. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Włamanie — jak się przed nim ustrzec?

Zacznijmy od podstaw. Po każdym wejściu do domu zamykaj za sobą drzwi na klucz. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby złodziej bezszelestnie zakradł się do korytarza, pozbawiając nas, chociażby, torebki. A skoro już o torebce mowa — nigdy nie trzymaj jej w przedpokoju tak jak portfela, czy innych cennych rzeczy. Naprawdę doświadczony rabuś jest w stanie ukraść je w biały dzień.

Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku domów jednorodzinnych. Złodzieje potrafią mieć tupet i nierzadko znaczą nasze furtki czy drzwi dziwnymi symbolami, za którymi kryje się głębsze znaczenie. jeżeli zauważysz, iż na twojej posesji pojawiła się naklejka czy też rysunek przypominający krzyż, diament, trójkąt, pięć małych kółek, zygzak czy literę alfa, miej się na baczności. To znak, iż złodzieje robili rozeznanie.

Włamanie, fot. Adobe Stock

Co oznaczają poszczególne symbole?

Choć pozornie mogłoby się wydawać, iż żaden z tych symboli nic nie znaczy, prawda jest zgoła inna. Znak krzyża na furtce oznacza, iż złodzieje planują włamać się do twojego mieszkania. Wówczas warto skontaktować się z policją, a dla pewności, zamontować kamery, choćby atrapy, które działają na rabusiów niczym straszak. Kolejny znak, diament, oznacza, iż budynek nie jest zamieszkiwany, co jest równoznaczne z tym, iż nie ma tu czego szukać. Z kolei pięć małych kółek to znak, iż mieszkańcy są bogaci, zygzak — dom jest pilnowany przez psa, a litera alfa ostrzega przed tym, iż dom zabezpieczony jest alarmem. jeżeli widzisz któryś z tych znaków u siebie czy u sąsiada, koniecznie zawiadom służby porządkowe.

Włamanie, fot. Adobe Stock

Idź do oryginalnego materiału