Piwo tańsze, deficyt większy. Rząd Forda stawia na „Plan ochrony Ontario”

bejsment.com 7 godzin temu

Rząd Ontario tnie ceny alkoholu, ale nie wydatki – deficyt rośnie, a budżet na 2025 rok stawia na ratowanie firm i inwestycje w infrastrukturę.

Rząd Douga Forda zaprezentował budżet na 2025 rok, nazwany „Planem ochrony Ontario”, mający na celu złagodzenie skutków amerykańskich taryf celnych i pobudzenie gospodarki. Choć deficyt wzrósł niemal dwukrotnie – z 6 do 14,6 miliarda dolarów – rząd zapowiada zrównoważenie finansów publicznych do roku 2027–2028.

W budżecie znalazły się miliardowe wydatki na wsparcie przedsiębiorstw i pracowników, zmiany w przepisach dotyczących sprzedaży alkoholu i marihuany oraz inwestycje w infrastrukturę, ochronę zdrowia i bezpieczeństwo.

Wsparcie dla firm i pracowników

Największą nowością jest „Protecting Ontario Account” – fundusz o wartości 5 miliardów dolarów, który ma pomagać firmom dotkniętym skutkami taryf celnych. Celem jest ochrona miejsc pracy i wspieranie strategicznych sektorów gospodarki. Rząd obiecuje szybkie wsparcie płynności finansowej, choć nie podaje szczegółów, jak fundusz będzie działać.

Dodatkowe 20 milionów dolarów trafi do tzw. „centrów akcji” dla pracowników zagrożonych utratą pracy z powodu zawirowań handlowych. Centra będą oferować pomoc w poszukiwaniu pracy, szkolenia i usługi programu Employment Ontario.

Alkohol – tańsze piwo, niższe dochody

Od 1 sierpnia stawki marż pobieranych przez LCBO za piwo, cydr i gotowe koktajle mają zostać znacząco obniżone. W niektórych przypadkach ceny mogą spaść choćby o połowę – pod warunkiem, iż producenci nie podniosą cen detalicznych. Marża na piwo rzemieślnicze z Ontario zostanie zmniejszona aż o 50 procent.

To jednak pogłębia spadek przychodów LCBO, które już wcześniej zmalały o ponad 300 milionów dolarów w związku z rozszerzeniem sprzedaży alkoholu na sklepy convenience. Również wpływy z podatków od alkoholu spadły o 174 miliony dolarów – mimo szerszego dostępu do trunków. Rząd tłumaczy ten trend m.in. zmniejszonym spożyciem alkoholu i wycofaniem części amerykańskich marek z rynku.

Wsparcie dla winiarzy z Ontario

Budżet przewiduje również nowy „Program Wsparcia Winogron Ontario”, który ma zwiększyć wykorzystanie lokalnych winogron w produkcji wina. Do 35 milionów dolarów rocznie trafi do kwalifikujących się winiarni i plantatorów.

Marihuana: więcej światła, lokalna produkcja

Rząd znosi obowiązek zasłaniania okien w sklepach z marihuaną – warunkiem jest, by sama marihuana pozostała niewidoczna z ulicy. Ma to poprawić wizerunek legalnych placówek i zwiększyć ich atrakcyjność dla konsumentów, przy jednoczesnej ochronie młodzieży.

Wprowadzone zostanie także nowe oznaczenie „Ontario Grown Cannabis”, wskazujące produkty pochodzące z lokalnych upraw.

iGaming i zdrowie

Dochody z hazardu internetowego przez cały czas rosną – osiągnęły 22 miliony dolarów rocznie. Zyski z działalności OLG pozostały stabilne i wyniosły 2,4 miliarda dolarów.

Wydatki na ochronę zdrowia wzrosły o 4 procent w ujęciu rocznym. Przewidziano 103 miliony dolarów na planowanie i wsparcie ponad 50 dużych projektów szpitalnych, które mają dostarczyć ok. 3000 nowych łóżek.

Dwa nowe helikoptery policyjne

Rząd przeznaczy 57 milionów dolarów na zakup dwóch śmigłowców H-135 dla policji regionalnej Niagary i Windsor. Maszyny mają wzmocnić bezpieczeństwo i patrolowanie w strategicznych punktach przy granicy z USA.

Inwestycje infrastrukturalne i krytyczne minerały

Nowy budżet zawiera też dziesięcioletni plan inwestycyjny. Obejmuje on:

  • 30 mld dolarów na modernizację i rozbudowę autostrad,
  • 61 mld na transport publiczny,
  • 56 mld na infrastrukturę ochrony zdrowia,
  • oraz ponad 30 mld dolarów na budowę szkół i placówek opieki nad dziećmi.

Ponadto 500 milionów dolarów trafi do nowego Funduszu Przetwarzania Krytycznych Minerałów, który ma przyciągnąć inwestycje i wzmocnić krajowy przemysł wydobywczy.

Na podst. CityNews

Idź do oryginalnego materiału