Patrzą i pilnują bezpieczeństwa. Jest ich prawie 2 tys.

2 dni temu

Nad bezpieczeństwem poznaniaków czuwa stale rozwijająca się sieć monitoringu miejskiego. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel 3,5 mln złotych.

Monitoring miejski w Poznaniu

Od 25 lat monitoring miejski dba o bezpieczeństwo w Poznaniu. w tej chwili w mieście działa 1 433 kamer, ale planowane są dalsze inwestycje. W tym roku miasto przeznaczyło 3,5 mln złotych na rozwój systemu monitoringu. Pozwoli to na instalację dodatkowych 60 kamer, zwiększając tym samym bezpieczeństwo na poznańskich ulicach.

– Bezpieczeństwo mieszkańców jest naszym priorytetem. Aktualnie jednym z najważniejszych działań w tym obszarze jest kwestia rozwoju. Stawiamy również na modernizację systemu monitoringu miejskiego – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta/ fot. Łukasz Gdak

Znaczna poprawa bezpieczeństwa

Dzięki rozbudowanej sieci monitoringu miejskiego w Poznaniu gwałtownie można wykrywać niebezpieczne sytuacje. W październiku 2022 roku uruchomiono Zintegrowane Centrum Zarządzania Kryzysowego i Oglądu Monitoringu Wizyjnego, które połączyło 6 stacji monitoringu rozproszonych po całym mieście. W 2023 roku zarejestrowano 9 264 zdarzenia wymagające interwencji. Oznacza to wzrost o 58% w porównaniu do 5 849 zdarzeń z 2021 roku, zanim otwarto centrum.

Najbardziej wzrosła wykrywalność interwencji związanych z osobami bezdomnymi (o 271%), blokowaniem ruchu (o 160%) oraz piciem alkoholu (o 63%). System monitoringu jest używany przez około 400 stróżów bezpieczeństwa.

-Są to pracownicy straży miejskiej, policji, ZDM, MPK, CZK, straży granicznej, ABW, urzędu miasta, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Komendy Miejskiej PSP- informują urzędnicy.

Kamery patrolują poznańskie ulice/ fot. Łukasz Gdak

Nowe kamery na poznańskich ulicach

Nowe kamery będą instalowane m.in. w okolicach ronda Obornickiego oraz na skrzyżowaniu ulic Lutyckiej i Strzeszyńskiej. Dodatkowo, kamery trafią na osiedla Podolany, Zielony Dębiec, Świerczewo i Wilda, oraz na kolejne osiedla: Krzyżowniki-Smochowice, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole i Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, finansowane przez rady osiedli. A do końca tego roku monitoring rozszerzy się na skrzyżowaniach Starego Miasta, takich jak Półwiejska i Królowej Jadwigi oraz Solna i al. Niepodległości.

Przygotowywane są także tegoroczne inwestycje rozszerzenia systemu monitoringu na osiedlach Rataje, Grunwald Północ i Wola oraz w parkach im. Karola Marcinkowskiego i im. Izabeli i Jarogniewa Drwęskich.

– W tych lokalizacjach przybędzie 11 kamer – dodają urzędnicy.

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału