Francuski parlament przyjął ostateczną wersję projektu ustawy mającej na celu walkę z handlem narkotykami. Przewiduje ona m.in. nowy system izolacji więziennej, powołanie wyspecjalizowanej prokuratury, dodatkowe narzędzia dla śledczych i uprawnienia dla prefektów.
W centrum nowej ustawy znajduje się utworzenie Krajowej Prokuratury ds. Przestępczości Zorganizowanej (Pnaco), która ma rozpocząć działalność w styczniu 2026 roku. Nowa jednostka będzie zajmować się najcięższymi i najbardziej skomplikowanymi sprawami związanymi z przestępczością narkotykową i będzie współpracować z lokalnymi sądami oraz specjalnym sztabem śledczym, który powstanie w Nanterre pod Paryżem.
Ustawa przewiduje także utworzenie specjalnych stref o zaostrzonym rygorze w więzieniach. To tam mają trafiać najgroźniejsi handlarze narkotyków, na decyzję ministra sprawiedliwości i – w przypadku osób już skazanych – po opinii sędziego wykonawczego. Osadzeni będą poddawani pełnym kontrolom osobistym i będą mieć ograniczony dostęp do telefonu.
W ustawie zapisano także testowe wykorzystanie algorytmów do analizy ogromnych ilości danych w celu wykrywania potencjalnych zagrożeń. Technologia ta była już stosowana w działaniach antyterrorystycznych.
Kolejna przyjęta regulacja to możliwość zdalnego aktywowania urządzenia elektronicznego bez wiedzy jego właściciela, np. w celu przeprowadzenia podsłuchu. Środek ten nie będzie mógł być stosowany wobec urządzeń należących do dziennikarzy, lekarzy, prawników, sędziów oraz parlamentarzystów.
Platformy cyfrowe będą zobowiązane do usuwania treści związanych z handlem narkotykami. Przepisy mają także przeciwdziałać rekrutowaniu młodych ludzi jako pomocników czy „czujek” za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Skazani przestępcy, w zamian za współpracę z wymiarem sprawiedliwości będą mogli liczyć na redukcję kary choćby o dwie trzecie. Przewidziano też nowy status płatnego informatora, który za zgodą prokuratury Pnaco będzie mógł infiltrować siatki narkotykowe pod ścisłym nadzorem. Po zakończeniu misji będzie pod nadzorem jeszcze przez 10 lat – jeżeli w tym czasie popełni przestępstwo, grożą mu ponownie wcześniejsze kary.
Prefekci zyskają nowe uprawnienia: będą mogli zakazywać przez maksymalnie miesiąc przebywania w miejscach związanych z handlem narkotykami osobom w niego zamieszanym, wnioskować do sędziego o eksmisję osób zakłócających porządek publiczny oraz zamykać na maksymalnie sześć miesięcy sklepy podejrzane o pranie brudnych pieniędzy.
Ustawa została przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe większością 396 głosów za i 68 przeciw. Przeciwko głosowali posłowie partii La France insoumise (skrajna lewica), byli członkowie tego ugrupowania oraz czterech posłów partii komunistycznej. Socjaliści poparli ustawę, a większość Zielonych i pozostałych komunistów wstrzymała się od głosu.
(KzK)