W dniu 25 marca 2025 roku w Wojskowej Akademii Technicznej otwarto Mikropoligon wraz z unikatowym w skali kraju schronem dydaktycznym, halą do badań wytrzymałościowych i placami do szkoleń m.in. saperskich.
Podczas uroczystości Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak podziękował przedstawicielom wszystkich instytucji zaangażowanych w prace. Podkreślił, iż wsparcie finansowe Ministerstwa Obrony Narodowej, w wysokości ponad 34 milionów złotych, stanowiło najważniejszy wkład w realizację inwestycji wartej łącznie blisko 39 milionów złotych.
Gratulacje kadrze Wojskowej Akademii Technicznej i podziękowania osobom zaangażowanym w realizację prac budowlanych i proces formalno-prawny złożył również, w imieniu generalnego wykonawcy obiektu, Prezes Zarządu Fadbet S.A. Bogdan Kuligowski.
Pierwsze w Polsce laboratorium fortyfikacyjne
Mikropoligon WAT to pierwsze w Polsce laboratorium fortyfikacyjne, w którym znajduje się w pełni funkcjonalny schron, laboratorium energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, hala do badań wytrzymałościowych oraz place szkoleniowe: do szkolenia saperskiego i badań geotechnicznych. Wszystkie te obiekty wpisują się w aktualne potrzeby Sił Zbrojnych RP, instytucji publicznych i sektora budownictwa cywilnego.
Powierzchnia wybudowanego laboratorium wynosi 1210 metrów kwadratowych, a wysokość budynku dydaktycznego sięga 12 m. Oddanie do użytku tego nowoczesnego obiektu szkoleniowo-laboratoryjnego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT to kolejny istotny etap dynamicznego procesu rozwoju infrastruktury Wojskowej Akademii Technicznej.
Od tradycji do wyzwań przyszłości
Nazwa „Mikropoligon” nawiązuje do funkcji, jaką pełnił w WAT obiekt do badań dynamicznych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. W latach 70. XX w. w miejscu nowo wybudowanego Mikropoligonu prowadzono badania propagacji i rozkładu fali uderzeniowej generowanej wybuchem materiału wybuchowego w komorach wysokociśnieniowych, analizowano propagację fal naprężeń w gruntach i prowadzono badania diagnostyczne nad wytrzymałością drzwi schronowych, ochronnych oraz obronnych dzięki materiałów wybuchowych. Badania te były podstawą do rozwijania myśli technicznej w ramach Polskiej Szkoły Fortyfikacji, która rozwijana jest do dzisiaj.
Nowoczesna pracownia Mikropoligon będzie realizować zadania dydaktyczne i naukowo-badawcze Instytutu Inżynierii Lądowej WIG. Zadania te wiążą się z kształceniem podchorążych, słuchaczy i uczestników studiów podyplomowych oraz kursów doskonalących prowadzonych na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej, jak również studentów cywilnych na kierunkach budownictwo, budowa dróg i mostów oraz budownictwo i inżynieria cyfrowa.
Studenci będą mieli możliwość praktycznego poznania i zrozumienia zagadnień teoretycznych związanych z projektowaniem, budową, eksploatacją, a także niszczeniem obiektów infrastruktury wojskowej. Zdobędą praktyczne umiejętności techniczne niezbędne w dalszej służbie wojskowej i wciąż zmieniającym się otoczeniu militarnym, społecznym i gospodarczym.
Przeczytaj także: Ultimate Building Machine dla Tarczy Wschód >>
Ponadto Mikropoligon WAT umożliwi również prowadzenie badań z zakresu projektowania, budowy i eksploatacji schronów oraz ukryć. W laboratorium będzie można wykonywać badania w zakresie funkcjonowania urządzeń schronowych i elementów konstrukcyjnych schronów oraz sposobu funkcjonowania obsługi, jak i osób przebywających w schronie.
Prowadzone będą tu również badania wytrzymałościowe wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych; dynamiczne badania materiałów, z których wykonywane są elementy konstrukcyjne; badania udarności materiałów budowlanych; geotechniczne badania polowe oraz prace nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) w budownictwie wojskowym.
Mikropoligon WAT będzie współpracować z jednostkami badawczymi oraz przemysłem w obszarze infrastruktury i inżynierii wojskowej oraz technologii obronnych.
Źródło: WAT