Policjanci od razu zajęli się sprawą. Liczne szkolenia i nowoczesne metody pracy operacyjnej wykorzystywane do wyśledzenia przestępców już w początkowej fazie okazały się bardzo owocne. Operacyjni są w stanie wyśledzić przepływ wirtualnego pieniądza, niezależnie od tego, z jakiego instrumentu finansowego korzystają oszuści. Trop prowadził do Katowic. Policjanci już niespełna po dwóch tygodniach od zgłoszenia wytypowali jednego ze sprawców oszustwa i ustalili jego miejsce zamieszkania. Starannie zaplanowana akcja okazała się sukcesem. W jednym z katowickich mieszkań policjanci zatrzymali 25-letniego mężczyznę. Podczas przeszukania operacyjni zabezpieczyli m.in. gotówkę w kwocie 12 300 złotych, 2 600 dolarów, dokumentację bankową, 32 karty płatnicze, 15 kart SIM.
Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, za który grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. 25-latek częściowo przyznał się do winy.
Prokuratura Rejonowa w Otwocku mając na uwadze zebrany w sprawie materiał, zawnioskowała do Sądu o zastosowanie wobec 25-latka najsurowszego ze środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury. Mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
Pamiętaj!
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy,
- Policja nigdy nie dzwoni, by informować o prowadzonych akcjach uchwycenia przestępcy,
- Jeżeli masz jakieś wątpliwości, rozłącz się,
- Nie działaj pochopnie pod presją czasu lub w emocjach,
- Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu,
- Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.
(KSP / kc)
fot.policja.pl