Kolejnym wykorzystywanym wektorem ataku były kontakty telefoniczne z pokrzywdzonymi przez osoby podające się za pracowników banku, wskazując, iż osoby nieuprawnione uzyskały dostęp do ich rachunku bankowego. Przestępcy informowali ofiary o konieczności zabezpieczenia środków zgromadzonych na ich rachunkach bankowych. Oferując pomoc przekonywali swoje ofiary do zainstalowania programów do zdalnej obsługi komputera w wyniku czego internetowi oszuści uzyskiwali dostęp do bankowości pokrzywdzonych i sami realizowali przelewy na swoje rachunki bądź przekonywali pokrzywdzonych, aby wpłacali pieniądze na specjalnie w tym celu utworzony „bezpieczny” rachunek banku za pośrednictwem płatności BLIK, finalnie zaś pieniądze trafiały na rachunki sprawców.
Znaczna część środków z tych oszustw była wpłacana na rachunki kryptowalutowe.
Straty poniesione przez pokrzywdzonych wyniosły ponad 300 tys. zł.
Skoordynowane działania operacyjno – śledcze funkcjonariuszy CBZC pozwoliły na ustalenie 7 osób podejrzewanych o oszustwa. Na polecenie prokuratora, dokonano ich zatrzymania, a następnie doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, gdzie prokurator ogłosił im zarzuty, a następnie przeprowadził przesłuchania.
W wyniku przeszukań lokali mieszkalnych zatrzymanych osób zabezpieczono obszerny materiał dowodowy (między innymi elektroniczne nośniki danych), który w tej chwili podlega dalszej weryfikacji.
Śledztwo ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.
(CBZC)
fot.policja.pl