Ontario szuka nowych policjantów

bejsment.com 4 godzin temu

Liczba osób kończących szkołę policyjną w Ontario wzrosła z około 1200 osób w 2022 r. do ponad 2100 w tym roku, poinformował w poniedziałek prokurator generalny Ontario Michael Kerzner.

Ponad 50 służb policyjnych w Ontario, przy wsparciu władz prowincji, rozpoczyna wspólną kampanię rekrutacyjną pod hasłem „Answer the Call”. Celem inicjatywy jest uzupełnienie poważnych braków kadrowych, które wpływają na bezpieczeństwo publiczne, czas reakcji służb i kondycję psychiczną funkcjonariuszy.

W kampanii uczestniczy sześć głównych organizacji policyjnych, w tym Ontario Association of Chiefs of Police, Police Association of Ontario, Indigenous Police Chiefs of Ontario oraz Toronto Police Association. Jak podano w poniedziałkowym komunikacie prasowym, działania obejmą media społecznościowe, billboardy oraz inne środki przekazu i potrwają kilka miesięcy.

– Noszenie munduru i służba jako policjant to nie tylko coś szlachetnego, ale także coś, co zdefiniuje to, co czyni Ontario i Kanadę wyjątkowymi – powiedział prokurator generalny Michael Kerzner na wirtualnej konferencji prasowej.

Kerzner podkreślił, iż liczba absolwentów szkół policyjnych w Ontario wzrosła z około 1200 w 2022 roku do ponad 2100 w roku bieżącym. – Będziemy przez cały czas badać, jak zwiększyć te liczby – zapowiedział.

Nowe podejście do rekrutacji

Lisa Darling z Ontario Association of Police Service Boards oceniła kampanię jako „praktyczną odpowiedź na realne wyzwania kadrowe”. Z kolei Roger Wilkie, zastępca szefa policji Halton, wskazał na wcześniejsze emerytury i zmieniające się społeczne podejście do zawodu policjanta jako główne przyczyny niedoborów.

Darren Montour, prezes Indigenous Police Chiefs of Ontario, zwrócił uwagę na fakt, iż do tej pory poszczególne służby prowadziły rekrutację niezależnie, rywalizując o ograniczoną pulę kandydatów. – Ta kampania wyrównuje szanse. Każda służba ma teraz równe możliwości dotarcia do odpowiednich ludzi – powiedział.

Zmiany w szkoleniu i wsparcie dla mniejszych służb

Ontario zniosło w ostatnich latach wymóg posiadania wykształcenia podyplomowego oraz pokrywa w tej chwili koszty obowiązkowego szkolenia. W październiku rozszerzono Ontario Police College o 80 dodatkowych miejsc rocznie, zarezerwowanych m.in. dla służb z małych i średnich społeczności oraz dla First Nation Police Services.

Toronto również wprowadza zmiany – Rada Policji zatwierdziła pięcioletni plan zatrudnienia, który ma zapewnić maksymalną liczbę funkcjonariuszy w latach 2025–2026.

Czy więcej policji to więcej bezpieczeństwa?

Nie wszyscy są jednak przekonani, iż zwiększenie liczby funkcjonariuszy przełoży się automatycznie na poprawę bezpieczeństwa. Prof. Timothy Bryan z Uniwersytetu w Toronto podkreśla, iż dane z Ameryki Północnej nie potwierdzają tej zależności.

– Te rzeczy nie są ze sobą ściśle powiązane w sposób, w jaki są prezentowane. Wzrost liczby funkcjonariuszy nie gwarantuje X-procentowego spadku przestępczości – zaznaczył socjolog.

Według niego najważniejsze znaczenie mają czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak ubóstwo, marginalizacja czy brak dostępu do usług społecznych – to one w największym stopniu wpływają na realny poziom bezpieczeństwa.

Na podst. CBC

Idź do oryginalnego materiału