Pod koniec sierpnia policjanci Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu innych funkcjonariuszy CBZC, zatrzymali na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego oraz pomorskiego 7 osób podejrzanych o popełnienie wielu oszustw internetowych. Działania funkcjonariuszy wynikały ze śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie. Przestępczy proceder polegał na zamieszczaniu na popularnym portalu ogłoszeniowym, nieprawdziwych ofert wynajmu noclegów w kurortach wypoczynkowych. Podejrzani jako potwierdzenie wynajmu, pobierali zaliczki na rachunki bankowe, z których środki wypłacali w bankomatach przy wykorzystaniu kodów szybkiej płatności.
Jak ustalili policjanci, osoby te działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas zatrzymań funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy oraz nośniki teleinformatyczne, które będą poddane dalszej szczegółowej analizie. Łącznie w sprawie przedstawiono 7 osobom 422 zarzuty, w tym zarzuty dot. zorganizowanej grupy przestępczej, oszustw i prania pieniędzy. Do chwili obecnej ustalono 212 pokrzywdzonych.
Sprawcy zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Krakowie, gdzie zostali przesłuchani. Wobec trzech z nich Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, do którego sąd się przychylił.
Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, przez cały czas kompletowany będzie materiał dowodowy celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z przestępczym procederem.
Przypominamy!
- Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, iż ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
- Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
- Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
- Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w urzędzie danego miasta.
- Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Każda propozycja przelania pieniędzy dzięki alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
- Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.
- Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.
źródło i fot.policja.pl