Odkrycia archeologów w rejonie budowy mostów Berdychowskich

1 rok temu

Badania archeologiczne na obszarze przeznaczonym pod budowę rozpoczęły się pod koniec czerwca 2023 roku. W pierwszej fazie przeprowadzono je na południowej części Ostrowa Tumskiego, na Zagórzu. w tej chwili realizowane są przygotowywania kolejnych terenów na Chwaliszewie i Berdychowie.

Jak do tej pory, odkrycia są imponujące. Archeolodzy dotarli m.in. do fragmentów mostu Chrobrego wybudowanego w latach 1924-1925, który został zniszczony podczas II wojny światowej. Znaleziono fragmenty balustrady zdobiącej obiekt.

Co jeszcze odkryto? Archeolodzy spodziewali się znaleźć relikty Reduty Katedralnej, czyli Fortu Radziwiłła z 1856 roku. Podczas prac ujawniono m.in. guzik mundurowy i rozbiórkowy materiał budowlany związany z twierdzą pruską.

Ciekawym znaleziskiem jest też XIX-wieczny żeton do gry, a także dobrze zachowany XVII-wieczny miedziany grosz, który został wybity za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Natrafiono również na tzw. korpusówkę służby więziennej z czasów PRL, która może pochodzić z rozbiórki Fortu Radziwiłła, przy której do pracy skierowano więźniów.

Co jeszcze znaleziono na Zagórzu? To m.in. liczman datowany prawdopodobnie na XVII-XVIII w., monety z czasów nowożytnych oraz pojedyncze fragmenty ceramiki pradziejowej, średniowiecznej, nowożytnej oraz kafli piecowych.

Jak przekazała spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, archeolodzy będą „powoli ustępować miejsca” ekipom budowlanym. Dodała, iż prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Od dzisiaj wprowadzane są także zmiany w organizacji ruchu w rejonie prowadzonych prac, które wiążą się m.in. z ruchem pojazdów budowy. Wprowadzenie strefy zamieszkania pozwoli na zapewnienie obsługi komunikacyjnej terenów przyległych w zakresie ruchu pieszego, który jest tam dominujący w stosunku do ruchu pojazdów – szczególnie mając na uwadze rozpoczynający się rok akademicki, a tym samym obecność studentów w okolicy kampusu Politechniki.

Idź do oryginalnego materiału