Odpowiedzialność nieletnich, przejawy demoralizacji, hejt, zachowania agresywne i przemocowe oraz przeciwdziałanie cyberprzemocy – to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą w świetlicach wiejskich z udziałem gołdapskich policjantów.
W minionym tygodniu funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi spotkały się z dziećmi i młodzieżą w świetlicach wiejskich w Żelazkach, Kozakach oraz Grabowie. Tematem spotkań była odpowiedzialność prawna nieletnich w świetle Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
Policjantki omówiły zagadnienia związane z odpowiedzialnością osób nieletnich za popełnione czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Uczestnicy spotkań zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami: nieletni, małoletni, czyn karalny czy też demoralizacja. Dowiedzieli się o konsekwencjach prawnych grożących za popełnienie takich czynów i jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd rodzinny.
Warsztaty profilaktyczne miały na celu zwiększenie świadomości młodego pokolenia w kwestii zagrożeń i konsekwencji prawnych. Spotkanie policjantów z młodzieżą było też doskonałą okazją do tego, aby poruszyć problematykę narkotyków, dopalaczy i środków odurzających i innych zagrożeń pojawiających się wokół nich. Stróże prawa omówili konsekwencje prawne wynikające z kontaktu z substancjami psychoaktywnymi, a także kary za ich posiadanie czy udostępnianie. Mundurowi poruszyli też istotny temat wśród najmłodszych jakim jest hejt oraz agresywne i przemocowe zachowania.
Zwrócili uwagę na konsekwencje prawne jakie grożą osobie, która dopuszcza się przestępstwa za pośrednictwem komunikatorów internetowych i przypomnieli słuchaczom, iż w sieci nikt nie jest anonimowy.
Na zakończenie każdego spotkania mundurowi przypomnieli najmłodszym o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczulali dzieci na to, aby korzystać z elementów odblaskowych i przypominali jak bardzo zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze.
KPP Gołdap