Nowość! Syn bin Ladena wydalony z Francji za apologię terroryzmu

wbijamszpile.pl 5 dni temu

Omar Ben Laden, syn terrorysty Osamy bin Ladena, został objęty zakazem powrotu do Francji. Minister spraw wewnętrznych Bruno Retailleau ogłosił, iż decyzja o zakazie wjazdu dotyczy „jakiegokolwiek powodu” i została podjęta po potwierdzeniu wcześniejszego nakazu opuszczenia terytorium Francji (OQTF). W 2023 roku Ben Laden został zmuszony do wyjazdu z Francji w związku z oskarżeniami o apologię terroryzmu.

Omar Ben Laden, mieszkający w departamencie Orne w Normandii jako mąż brytyjskiej obywatelki, prowadził przez kilka lat działalność artystyczną jako malarz. Jego obecność we Francji zakończyła się jednak po opublikowaniu kontrowersyjnego wpisu na Twitterze.

2 maja 2021 roku, w dziesiątą rocznicę śmierci swojego ojca, napisał tweet, w którym chwalił postać Osamy bin Ladena i nawiązywał do idei męczeństwa:

Historia jest pisana krwią tych ludzi (…) Ich krew jest ratunkiem naszej wiary aż do dnia sądu ostatecznego.

Wpis ten doprowadził do jego oskarżenia o apologię terroryzmu, a następnie do wydalenia z kraju.

Czytaj więcej: Paweł Durow aresztowany w Francji. Twórca Telegrama ma kłopoty

Zakaz powrotu do Francji dla syna bin Ladena

Po opuszczeniu Francji w 2023 roku, Omar Ben Laden nie będzie mógł już wrócić do tego kraju. Decyzja ministra spraw wewnętrznych, podjęta po potwierdzeniu przez sąd administracyjny legalności OQTF, zamyka drogę do jakiejkolwiek ponownej wizyty Ben Ladena na terytorium Francji.

Apologia terroryzmu to publiczne wyrażanie pochwały, uznania lub usprawiedliwianie działań o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, iż osoba, która dokonuje apologi terroryzmu, otwarcie popiera lub usprawiedliwia akty przemocy, których celem jest wywołanie strachu, chaosu, destabilizacji politycznej lub społecznej. W wielu krajach, w tym we Francji, apologia terroryzmu jest przestępstwem, ponieważ stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i może prowadzić do wzrostu ekstremizmu.

Prawo francuskie szczególnie surowo podchodzi do tego rodzaju wypowiedzi, zwłaszcza po atakach terrorystycznych, takich jak zamachy z 11 września 2001 roku czy te przeprowadzone na terenie Europy. Kodeks karny Francji przewiduje karę więzienia oraz grzywnę dla osób, które pochwalają lub propagują działania terrorystyczne, choćby jeżeli nie brały one bezpośrednio udziału w takich działaniach.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału