Nowość! Paweł Szopa poszukiwany przez prokuraturę. Obrońca odpowiada

wbijamszpile.pl 2 miesięcy temu

Paweł Szopa, twórca marki Red is Bad, został objęty listem gończym na mocy postanowienia wydanego przez prokuraturę. Informację potwierdził rzecznik Prokuratury Krajowej, Przemysław Nowak. Decyzja ta jest następstwem aresztowania przedsiębiorcy na 90 dni przez Sąd Okręgowy w Katowicach, co jest częścią śledztwa w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

Śledztwo, prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS. Czyny te miały na celu osiągnięcie korzyści majątkowej kosztem interesu publicznego. W ramach postępowania zarzuty usłyszeli m.in. były szef Agencji Michał K. oraz Paweł Szopa. Zarzuty te obejmują udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenie uprawnień.

W związku z toczącym się postępowaniem, 22 sierpnia 2023 r. prokuratura poinformowała o zamiarze postawienia zarzutów kolejnym osobom, w tym Michałowi K. i Pawłowi Szopie. Z uwagi na nieznane miejsce pobytu podejrzanych, sąd wydał zgodę na ich aresztowanie. Michał K. został niedawno zatrzymany w Londynie, co umożliwiło wystawienie za nim europejskiego nakazu aresztowania.

Paweł Szopa nie będzie aresztowany

Początkowo Sąd Rejonowy Katowice-Wschód odrzucił wniosek prokuratora o aresztowanie Pawła Szopy, uznając, iż nie ma wystarczających podstaw do takiej decyzji. Sąd argumentował, iż ryzyko matactwa jest zbyt niskie, by uzasadniać tymczasowy areszt, zwłaszcza iż Szopa złożył wniosek o list żelazny.

Decyzja ta została jednak zaskarżona przez prokuratora, co ostatecznie doprowadziło do wydania postanowienia o jego aresztowaniu i poszukiwaniu listem gończym.

Stanowisko obrońcy Pawła Szopy

Adwokat Pawła Szopy, Bartosz Lewandowski, odniósł się do sprawy w ostrych słowach. W swoim oświadczeniu w portalu X podkreślił, iż najpierw doszło do wycieków informacji z organów ścigania do mediów, co miało na celu zniszczenie reputacji jego klienta i wpłynięcie na opinię publiczną.

Lewandowski podkreślił, iż wraz z zespołem prawników, w tym mecenasami Jackiem Dubois i Krzysztofem Wąsowskim, skutecznie obronili Pawła Szopę przed bezzasadnym wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

Lewandowski zaznaczył, iż zarzuty stawiane jego klientowi są kuriozalne, zwłaszcza oskarżenie o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz rzekome przekroczenie uprawnień, mimo iż Szopa nigdy nie pełnił funkcji urzędniczych. Adwokat podkreślił, iż materiał dowodowy nie wskazuje na popełnienie przestępstwa, a działania prokuratury opierają się na domniemaniach.

Według Lewandowskiego, Paweł Szopa przebywał w Polsce, był w stałym kontakcie z organami ścigania i wyjechał na wakacje, do czego miał pełne prawo. Prawnik podkreślił, iż decyzja sądu o odmowie zastosowania aresztu potwierdza absurdalność żądania prokuratury o pozbawienie wolności osoby niewinnej.

Zakrojone na szeroką skalę śledztwo CBA

Śledztwo w sprawie RARS, zainicjowane 1 grudnia 2023 r., zostało oparte na materiałach zgromadzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) oraz na zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonych przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Dalsze etapy śledztwa ujawniły nowe tropy, które doprowadziły do złożenia kolejnych zawiadomień o „praniu brudnych pieniędzy”.

Kolejne osoby zatrzymane w sprawie

Wcześniej, w lipcu 2024 r., zarzuty w sprawie RARS usłyszały Justyna G., dyrektorka biura zakupów RARS, oraz Joanna P., kierowniczka tego biura. Obie są podejrzane o preferencyjne traktowanie kontrahentów Agencji w związku z realizacją unijnego grantu o wartości 114 mln euro, przeznaczonego na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału