Nowe informacje o azylu Marcina Romanowskiego. To wtedy zaczął przygotowywać wniosek

news.5v.pl 3 dni temu

Podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości były wiceminister sprawiedliwości, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Romanowski 19 grudnia otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Wcześniej tego dnia Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu europejskiego nakazu aresztowania tego polityka.

Marcin Romanowski w zapytany w środę w telewizji wPolsce24 o to, kiedy podjął decyzję, aby ubiegać się o azyl na Węgrzech poinformował, iż wniosek o przyznanie azylu przygotowywał i składał na przełomie października i listopada. Romanowski tłumaczył, iż wnioskując o azyl musiał przygotować czterdziestostronicowy dokument podparty dziesiątkami załączników w języku angielskim oraz wręczyć wniosek osobiście. Jak zaznaczył, jego decyzja nie była wówczas „do końca ukształtowana”. Ostateczna decyzja zapadła w ostatnich dniach przed wyjazdem.

11 zarzutów dla posła Romanowskiego

Główny z jedenastu postawionych politykowi przez prokuraturę zarzutów dotyczy działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Romanowski ocenił, iż połowa pozostałych dziesięciu zarzutów ma charakter formalny, a dwa z nich zostały sformułowane „w sposób przestępczy”. — Złożyłem w tej sprawie zawiadomienie. Zostały sfałszowane dowody, żeby te dwa zarzuty postawić — tłumaczył.

Śledztwo Prokuratury Krajowej w sprawie Funduszu Sprawiedliwości trwa od lutego 2024 r. To postępowanie obejmujące kilkanaście wątków, m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości oraz urzędników resortu, którzy byli odpowiedzialni za pieniądze z funduszu. W przypadku Romanowskiego, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości, prokuratura zarzuca mu popełnienie 11 przestępstw, m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu.

Przestępstwa Romanowskiego miały polegać m.in. „na wskazywaniu podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości”. Polityk miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczał do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymagań formalnych i materialnych. Zarzuty dotyczą również przywłaszczenia łącznie ponad 107 mln zł i usiłowania przywłaszczenia ponad 58 mln zł.

Idź do oryginalnego materiału