Oszuści nie ustają w pomysłach, aby wyłudzić pieniądze. Najnowszą metodą jest wygrana w konkursie IKEA.
We wtorek po południu (21 stycznia) do Komendy Powiatowej Policji w Opatowie zgłosiły się dwie mieszkanki powiatu, które nieświadomie zostały zmanipulowane nową metodą działania oszustów. Zarówno 47-latka jak i 49-latka na komunikatory otrzymały wiadomości od, jak wówczas myślały, swoich znajomych z prośbą o podanie numeru telefonu. W dalszej konwersacji osoba podająca się za znajomego pisała, iż bierze udział w konkursie organizowanym przez IKEA i potrzebuje jeszcze kilku głosów, aby wygrać i podzielić się wygraną.
Po namowie do wzięcia udziału w konkursie, na telefon przysyłany został kod weryfikacyjny. Okazało się jednak, iż jest to kod służący do przełamania zabezpieczeń i zresetowania konta.
W ten sposób przestępcy pozyskują dane do kolejnych osób. Na uzyskane bezprawnie numery telefonów wysyłane są wiadomości o wygranej pieniężnej w konkursie. W celu otrzymania nagrody na swoje konto bankowe, konieczne jest przesłanie przez rzekomych laureatów konkursu wygenerowanego kodu BLIK lub danych karty płatniczej podszywającemu się pod znajomego oszustowi. Płatności przy wykorzystaniu kodu BLIK realizowane są natychmiastowo, a dokonane w ten sposób przelewy niezwykle trudno cofnąć.
Mieszkanki powiatu opatowskiego mogą mówić o szczęściu, gdyż na swoich kontach bankowych nie odnotowały strat. Niemniej jednak łupem oszustów padły ich konta na popularnym portalu społecznościowym.
Policja apeluje o czujność i weryfikowanie za każdym razem rozmówców proszących o przekazanie naszych danych. Nigdy nie podawajmy haseł do swojego konta bankowego lub numerów karty kredytowej, stosujmy dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms), zawsze potwierdzajmy tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory (najlepiej zadzwonić do takiej osoby) i zawsze sprawdzajmy dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie).