Niewybuch na budowie komisariatu policji przy ul. Walecznych. W piątek ewakuacja okolicznych mieszkańców

1 tydzień temu
Zdjęcie: Prace rozbiórkowe starego budynku komisariatu przy ul. Walecznych | fot. DW


Podczas prac ziemnych prowadzonych przy budowie nowego komisariatu policji przy ul. Walecznych, ekipa budowlana natrafiła na niewybuch pochodzący z czasów II wojny światowej. Znalezisko natychmiast wstrzymało dalsze prace na budowie i wywołało natychmiastową reakcję służb, które zabezpieczyły teren.

Lublin. Niewybuch na terenie budowy komisariatu policji

Do zdarzenia doszło w środę, 13 listopada, około godz. 17:20 na terenie budowy komisariatu policji przy ul. Walecznych w Lublinie. Policjanci zostali poinformowani przez ekipę budowlaną, iż podczas prac ziemnych operator koparki natrafił na przedmiot przypominający pocisk.

>>> Zobacz także: Dziura w ziemi w miejscu komisariatu przy Walecznych w Lublinie. Dla policjantów był już za stary. Zobacz zdjęcia z wyburzania

Na miejsce przybył policjant z zespołu rozpoznania pirotechnicznego, który potwierdził, iż znalezisko jest pociskiem, prawdopodobnie pochodzącym z czasów II wojny światowej. Prace budowlane zostały wstrzymane do czasu usunięcia niewybuchu. Teren zabezpieczają policjanci, którzy pilnują, by nie dopuścić tam osób postronnych.

Będzie ewakuacja mieszkańców

Akcja usunięcia niewybuchu została zaplanowana na piątek, 15 listopada. Patrol saperski rozpocznie swoje działania w godzinach porannych, dlatego przewidziano ewakuację okolicznych mieszkańców. W czwartek, 14 listopada, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie odwiedzili już mieszkańców, informując o konieczności ewakuacji w godz. 7:00-11:00.

Oczekujemy na szczegóły dotyczące ewakuacji, które mają być podane przez Urząd Miasta Lublin. Prawdopodobnie na czas pracy saperów okoliczne ulice zostaną zamknięte, co spowoduje wprowadzenie objazdów dla komunikacji miejskiej.

Co zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

Należy pamiętać, iż wojskowy materiał wybuchowy jest zaprojektowany tak, by był odporny na warunki atmosferyczne i czas — niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje adekwatności wybuchowe. Oznacza to, iż choćby pozornie stary i zardzewiały pocisk wciąż może stanowić zagrożenie. Przedmioty pochodzenia wojskowego, które mają adekwatności wybuchowe, są niebezpieczne przy nieprawidłowym obchodzeniu się z nimi – dotyczy to m.in. ich przemieszczania, rozkręcania, czy gwałtownego rzucania.

Jeśli znajdziesz taki przedmiot, natychmiast powiadom Policję. Funkcjonariusze sprawdzą, czy znalezisko faktycznie stanowi zagrożenie, zabezpieczą teren oraz poinformują jednostkę wojskową. Na miejscu pojawi się patrol saperski, który podejmie działania mające na celu bezpieczne usunięcie niewybuchu.

Czego absolutnie nie wolno robić w przypadku znalezienia niewybuchu?

Znalezionego niewybuchu nigdy nie należy:

  • podnosić,
  • odkopywać ani przemieszczać,
  • wrzucać do ogniska,
  • podejmować jakichkolwiek prób demontażu.

Każda z tych czynności może doprowadzić do wybuchu, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla osoby, która znalazła niewybuch, ale także dla osób w jej otoczeniu. Pamiętajmy, iż w takiej sytuacji jedynym odpowiedzialnym krokiem jest zachowanie ostrożności, natychmiastowe oddalenie się od niebezpiecznego przedmiotu oraz powiadomienie odpowiednich służb.

Idź do oryginalnego materiału