Nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie – Newsletter prawny: Rozliczenie PIT za 2024 rok – tylko do 30 kwietnia

3 godzin temu

Niewiele czasu pozostało na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT za 2024 r., ponieważ ostateczny termin mija już 30 kwietnia. Niedopełnienie tego obowiązku może pociągnąć za sobą konsekwencje karno-skarbowe, w tym naliczenie odsetek za zwłokę. Osoby, które potrzebują wsparcia w zakresie przygotowania dokumentu, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii Krajowej Administracji Skarbowej.

Na ostatnią chwilę

Prawie połowa podatników nie złożyła jeszcze swojego zeznania – tak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów na kilka dni przed Wielkanocą. Powodów, dla których wielu odkłada rozliczenie z fiskusem jest kilka. Niektórzy zwlekają celowo, czekając np. na termin konsultacji podatkowej. Inni traktują to jak przykry obowiązek, który odkładają w czasie, bo nie jest to dla nich nic przyjemnego. prawdopodobnie są i tacy, którzy po prostu o tym nie myślą i przypominają sobie na ostatnią chwilę. Podatnicy, którzy zwlekają z rozliczeniem, muszą jednak mieć świadomość, iż sami pozbawią siebie czasu, który może okazać się potrzebny na poprawienie ewentualnych błędów i złożenie korekty. Poza tym, nie wszystkie deklaracje rozliczy fiskus i niektóre zeznania czekające w e-Urzędzie skarbowym muszą uzupełnić sami zainteresowani. Warto też pamiętać, iż im później złożymy zeznanie, tym później otrzymamy zwrot podatku. Co ważniejsze – podatnik, który nie złożył zeznania podatkowego, może odpowiedzieć za wykroczenie lub choćby przestępstwo. Wykroczenie skarbowe grozi, gdy kwota, na którą została uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publicznoprawna, nie przekracza pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia (tj. 23 330 zł). W tej sytuacji grozi kara grzywny. jeżeli jednak strata wyniesie więcej niż 23 330 zł podatnik może zostać oskarżony o przestępstwo skarbowe, czego konsekwencją może być nie tylko grzywna, ale i kara pozbawienia lub ograniczenia wolności.

Najłatwiejszy i najszybszy sposób na rozliczenie

Najpopularniejszą i najwygodniejszą formą rozliczenia jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT, która jest dostępna po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego na stronie podatki.gov.pl. Do platformy można zalogować się za pomocą:

  1. profilu zaufanego, mObywatel, e-dowodu lub bankowości elektronicznej lub
  2. danych podatkowych, tzn. podając swój PESEL lub NIP oraz kwotę przychodów

Na większość podatników (składających PIT-37 i PIT-38) czeka przygotowane przez system wstępnie wypełnione zeznanie. Należy je tylko sprawdzić i ewentualnie uzupełnić o przysługujące ulgi (np. ulgę na dziecko, darowizny, ulgę rehabilitacyjną, na Internet, termomodernizacyjną). Warto też wskazać Organizację Pożytku Publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1,5% podatku. W tym celu wystarczy podać numer KRS wybranej organizacji w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego.

Takie zeznanie można zatwierdzić lub zmodyfikować. Brak jakiejkolwiek akcji do 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT dla PIT-37 i PIT-38 jest równoznaczny z automatycznym złożeniem zeznania przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową. To oznacza, iż fiskus sam nie uwzględni naszych ulg. Sprawdzając PIT dowiemy się, czy czeka nas zwrot podatku, czy jednak musimy dopłacić do swojego zeznania. Jeszcze nie wiadomo natomiast kiedy zapadnie decyzja co do nowelizacji przepisów dotyczących czasu pracy. Pewne jest, iż mamy pracować krócej, ale rząd ma dwie opcje do wyboru – skrócenie tygodnia pracy z 40 godzin do 35 albo odjęcie jednego dnia tak, by piątki było wolne od pracy, podobnie jak wolne są w tej chwili soboty.


Formularze wypełniane częściowo

PIT-28, PIT-36. PIT-36L. PIT-39 to deklaracje, w których konieczna jest aktywność podatnika. To znaczy, iż dla przedsiębiorców, w usłudze Twój e-PIT dostępne są formularze podatkowe, ale tylko z częściowo uzupełnionymi danymi. Aby dodać brakujące informacje (m.in. dane dot. przychodów, kosztów uzyskania przychodu), osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do dyspozycji specjalny kreator. Warto wiedzieć, iż zeznania przygotowane dla przedsiębiorców (PIT-28, PIT-36 i PIT-36L) nie podlegają automatycznej akceptacji.


Infolinia podatkowa

W przypadku wątpliwości dotyczących rozliczenia PIT, podatnik może skorzystać z ogólnopolskiej infolinii KAS, która działa pod numerem:

– 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)

– 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)

– +48 22 330 03 30 (z zagranicy) Ze względu na upływający termin złożenia zeznania podatkowego, w dniach 22-25 kwietnia oraz 28-30 kwietnia infolinia będzie udzielać informacji w wydłużonych godzinach – od 8.00 do 18.00. Ponadto podatnicy będą mogli skorzystać ze wsparcia również w sobotę – 26 kwietnia, w godz. od 8.00 do 13.00. Warto też wiedzieć, iż pomoc można uzyskać również w poszczególnych urzędach skarbowych.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z darmowych porad w punktach na terenie całej Polski!

Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:
– każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, iż nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),
– osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.

Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie. Rejestracji można dokonać:
telefonicznie pod numerem: (81) 531 52 81
e-mailowo: [email protected]
on-line: za pośrednictwem strony www.zapisy-np.ms.gov.pl

Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani info

Idź do oryginalnego materiału