Cztery osoby powiązane z radykalną grupą dążącą do obalenia współczesnego państwa niemieckiego zostały aresztowane, poinformowali wczoraj niemiecki minister spraw wewnętrznych oraz prokuratura.
Naloty na organizację Königreich Deutschland (niem. „Królestwo Niemiec”) przeprowadzono po jej oficjalnej delegalizacji przez niemieckie MSW. Prokuratorzy wskazali, iż grupa stworzyła równoległe struktury państwowe zgodne z ideologią tzw. ruchu Reichsbürger (niem. „Obywatele Rzeszy”), który kwestionuje istnienie Republiki Federalnej Niemiec.
Wśród zatrzymanych znajduje się samozwańczy „suweren” Królestwa Niemiec, poinformowała prokuratura. Niemiecki kontrwywiad cywilny (BfV) objął cały ruch Reichsbürger obserwacją już w 2016 roku, po tym jak jeden z jego członków zastrzelił policjanta podczas przeszukania.
Nadzór nad ruchem nasilił się w grudniu 2022 roku, kiedy służby udaremniły zaawansowane plany przeprowadzenia zbrojnego zamachu stanu.
Zwolennicy Reichsbürger uważają, iż współczesna demokracja niemiecka to nielegalna fasada, a oni sami są obywatelami monarchii, która – ich zdaniem – przetrwała klęskę Niemiec w I wojnie światowej, mimo jej formalnego zniesienia.
Frakcja „Królestwa Niemiec”, działająca od ponad dekady i licząca ok. 6 tys. sympatyków, dąży do oderwania się od RFN i ustanowienia własnego państwa z odrębną policją i sądownictwem, potwierdził minister spraw wewnętrznych Alexander Dobrindt.
– Nie mówimy tu o nieszkodliwych nostalgikach, ale o nielegalnych strukturach i siatce przestępczej – dodał minister, wskazując, iż organizacja była już od dawna na celowniku służb ze względu na nielegalną działalność gospodarczą. Żadnej broni jednak nie zabezpieczono.
Policja działała na podstawie czterech nakazów aresztowania wobec podejrzanych Mathiasa B., Petera F., Benjamina M. i Martina S.
Prokuratura podała, iż czterej mężczyźni byli czołowymi organizatorami grupy, która stworzyła „quasi-państwowe struktury i instytucje”, takie jak własny bank, system ubezpieczeń, a także urząd drukujący „fikcyjne dokumenty” i własną walutę.
Peter F. pełnił funkcję „najwyższego suwerena” z decyzyjną władzą nad kluczowymi obszarami działalności grupy, wskazali śledczy.