Niemcy chcą sprytnie walczyć z przemocowymi partnerami. Sprawą zajmie się nowy rząd

6 godzin temu
Maltretowane kobiety często muszą ukrywać się przed oprawcami, np. w schroniskach dla ofiar przemocy. CDU/CSU i SPD chcą zwiększyć presję na sprawców – dzięki nowoczesnej technologii nadzoru.


W przyszłym rządzie Niemiec partie CDU/CSU i SPD chcą poprawić ochronę kobiet przed przemocowymi partnerami. Ustalono, iż sądy będą mogły nakazać skazanym przestępcom noszenie elektronicznej opaski na kostce w celu stałego monitorowania.

„Odległość między przestępcą a ofiarą”


Magazyn „Der Spiegel” poinformował w piątek (04.04.2025) o porozumieniu w tej sprawie między chadecją i socjaldemokratami. Zgodnie z nim, dotknięte problemem kobiety będą ostrzegane przez urządzenie monitorujące i będą mogły gwałtownie szukać pomocy, jeżeli brutalni przestępcy zbliżą się do swoich byłych ofiar.

Zgodnie z obecnym stanem negocjacji koalicyjnych partie CDU, CSU i SPD zgodziły się na tzw. model hiszpański. Urządzenia oparte na technologii GPS są używane w Hiszpanii od 2009 roku: sędzia określa minimalną odległość między przestępcą a ofiarą. jeżeli odległość spada poniżej tej wartości, system uruchamia alarm – dla policji i zagrożonych kobiet.

Alarmująco powszechna przemoc


Przemoc wobec kobiet w związkach partnerskich jest „alarmująco powszechną rzeczywistością”, jak powiedziała przewodnicząca Bundestagu Julia Klöckner, cytowana przez „Der Spiegel”. Dodała, iż potrzebne jest konsekwentne ściganie sprawców, w tym wprowadzenie opasek na kostkę dla nich, a także większa prewencja w szkołach, w domu i w społeczeństwie.

Pełniąca obowiązki minister spraw wewnętrznych opowiada się za „większą surowością wobec sprawców”. Przemoc wobec kobiet musi być „przedmiotem szczególnego zainteresowania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości państw związkowych” – stwierdziła Nancy Faeser (SPD). Ponadto opaski na kostkę powinny „wreszcie zostać wszędzie wprowadzone”.

Hatomiast Ulle Schauws, członek Partii Zielonych powiedział, iż „opaski na kostkę nie mogą być panaceum”. Jego zdaniem trzeba również „bardziej edukować ludzi na temat stereotypów płciowych i toksycznej męskości”.

(KNA/stef) Opracowanie: Monika Stefanek


Idź do oryginalnego materiału