Naukowcy z Korei Południowej odkryli nowy kannabinoid występujący w konopiach. Udało im się także zidentyfikować kilka związków, których nikt do tej pory w konopiach nie znalazł. Zespół badaczy zbadał również 11 związków zawartych w konopiach pod kątem ich działania przeciwnowotworowego w komórkach neuroblastomy i odkrył, iż siedem z nich „wykazywało silne działanie hamujące”. Oto więcej informacji.
Naukowcy odkryli nowy kannabinoid występujący w konopiach
Zespół naukowców z Korei Południowej ogłosił, iż odkrył w roślinach konopi niezidentyfikowany do tej pory kannabinoid – cannabielsoxa.
Ale to nie wszystko. Zespół koreańskich naukowców przebadał także 11 związków zawartych w konopiach pod kątem ich działania przeciwnowotworowego w przypadku neuroblastomy. Badacze odkryli, iż siedem z nich „wykazywało silne działanie hamujące”.
Naukowcy wykorzystali techniki chromatograficzne do wyizolowania związków. Następnie zbadali ich struktury molekularne i zastosowali metodę testowania metabolicznego, aby ocenić ich toksyczność dla komórek neuroblastomy.

Z kwiatów konopi badacze wyizolowali jedenaście związków, w tym dwa nowe związki, mianowicie cannabielsoxa , 13 2- hydroksyfeoforbid c ester etylowy oraz sześć znanych kannabinoidów, wraz z pierwszą izolacją związków typu chloryny: pyropheophorbid A, 13 2- hydroksyfeoforbid b ester etylowy i ligulariaphytin A.
Wyniki wykazały, iż związki kannabinoidowe miały silniejsze działanie hamujące na komórki neuroblastomy niż związki typu chloryny
Więcej szczegółów dot. wyników badania znajdziesz T U T A J.
Autorzy badania mówią, iż ich odkrycia stanowią „pierwszy krok w kierunku opracowania produktu do leczenia neuroblastomy”, nowotworu, który, jak zauważyli, „jest najczęstszym nowotworem litym u dzieci i najczęstszym nowotworem złośliwym w pierwszym roku życia”.
Dwa związki zidentyfikowane przez Koreańskich naukowców, po raz pierwszy zostały znalezione w konopiach – ester etylowy 13 2- hydroksyfeoforbidu b i ligulariafityna A – określane są mianem „związków typu chloru”. Dlaczego jest to takie istotne?
Naukowcy odkryli, iż włśnie te związki wraz z pięcioma innymi znanymi kannabinoidami — kannabidiolem (CBD), kwasem kannabidiolowym (CBDA), estrem metylowym kwasu kannabidiolowego (CBDA-ME), delta-8 THC i kannabichromenem (CBG) — „mogą być uważane za potencjalne związki o działaniu przeciwnowotworowym w przypadku nerwiaków zarodkowych”.
Natomiast nowy kannabinoid, cannabielsoxa, nie znalazł się wśród związków, które naukowcy uznali za potencjalnie toksyczne dla komórek neuroblastoma.
Autorzy badania to 14-osobowy zespół przedstawicieli agencji rządowych i uniwersytetów – Uniwersytetu Wonkwang, Koreańskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Żywności i Leków, Uniwersytetu Kyung Hee, Uniwersytetu Kookmin i Narodowego Instytutu Nauk Ogrodniczych i Zielarskich.

Marihuana w walce z rakiem – największa metaanaliza badań w historii
Medyczna marihuana w leczeniu raka może być nadzieją dla wielu chorych na całym świecie. O skuteczności konopi szczególnie w przypadku terapii nowotworowej mówi się od dawna. Niestety status prawny konopi, jeszcze do niedawna skutecznie blokował przeprowadzanie badań, które potwierdzałyby ich medyczne adekwatności. Na szczęście w ostatnich latach to się zmienia i badacze mają co raz więcej dowodów potwierdzających skuteczność medycznych zastosowań konopi indyjskich. W kwietniu naukowcy opublikowali „największą metaanalizę, jaką kiedykolwiek przeprowadzono na temat medycznej marihuany i jej wpływu na objawy związane z rakiem”, uzyskując „przytłaczający konsensus naukowy” w kwestii terapeutycznych efektów marihuany