Na terenie kraju przedłużono trzeci stopień alarmowy CRP i drugi stopień BRAVO

2 miesięcy temu

Do 29 lutego 2024 roku do godz. 23.59 w całej Polsce będzie obowiązywał trzeci stopień CRP oraz drugi stopień BRAVO, również BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, iż w czwartek, 30 listopada premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny przedłużył obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego Bravo oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami kraju do 29 lutego 2024 roku do godz. 23.59.

Ostrzeżenie CHARLIE–CRP dotyczy zagrożeń ataków terrorystycznych w cyberprzestrzeni. Jest on wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia, które może potwierdzić prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

W związku z przedłużeniem trzeciego stopnia alarmowego CRP do zadań organów państwowych należą całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa, a także przegląd wszelkich zasobów, które można wykorzystać w przypadku faktycznego ataku. Organy państwowe mają obowiązek przygotować plany, które umożliwią zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu ataku, w tym szybkiego oraz bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Warto zapamiętać, iż wszelkie niepokojące nas sytuacje powinny zostać zgłoszone na policję lub za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

Stopień alarmowy BRAVO wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, iż służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

j.b.

Idź do oryginalnego materiału