Na ratunek ofiarom domowej przemocy

bejsment.com 7 miesięcy temu

Policja regionu York i jej partnerzy rozpoczynają nową akcję mającą na celu zachęcenie ofiar i osób, które doświadczyły przemocy ze strony partnera kub partnerki (męża, żony) do zgłaszania sprawców.

W ramach trzymiesięcznej kampanii na billboardach i w 26 autobusach zostaną umieszczone ogłoszenia zachęcające ofiary i osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej, seksualnej lub emocjonalnej ze strony partnera, do zgłaszania jej odpowiednim organom.

Do Centrum Bezpieczeństwa Społecznego Regionu York podano numer pomocy wraz ze statystykami podnoszącymi świadomość na temat przemocy domowej w Kanadzie, w tym statystyki, z której wynika, iż co sześć dni partner zabija kobietę.

Policja nawiązała współpracę z Centrum Bezpieczeństwa Społecznego Regionu York (YRCCS) i 482 Collective, które zapewniają różnorodne usługi, zasoby i niezbędne produkty. W trakcie 30-dniowej kampanii ośrodek będzie pracował dłużej, siedem dni w tygodniu, aby zapewnić pokrzywdzonym jak największe możliwości dostępu do wsparcia.

Według YRP (York Region Police) przestępstwa związane z przemocą ze strony partnera są chronicznie zaniżane, a YRP przez cały czas odpowiada na ponad 6000 zgłoszeń dotyczących przemocy ze strony partnera. Ryzyko przemocy jest również wyższe w przypadku kobiet narodów rdzennych, rasowych lub nowo przybyłych do Kanady.

Spośród 6000 raportów tylko jedna trzecia zakończyła się postawieniem zarzutów. YRP stwierdziła, iż wiele połączeń telefonicznych, gdy funkcjonariusze policji zareagowali i ocenili sytuację, uznano za nie mające charakteru przestępczego.

Według programu policja oceni każdą sytuację, porozmawia z każdą osobą indywidualnie, poszuka znaków ostrzegawczych, udzieli porady i upewni się, iż wszelkie podstawowe kwestie zostały rozwiązane.

– Wiele z niezgłaszanych przypadków musi wynikać ze związanego z tym piętna i wyzwań społecznych. Widzieliśmy wiele przypadków w sądach, w których ofierze trudno było się ujawnić, zrozumieć ponowną traumę, jaka ją może spotkać – powiedział zastępca szefa YRP Alvaro Almeida.

Aby uniknąć tej traumy, policja umieściła funkcjonariusza w ośrodku, w którym ofiarom i ocalałym zapewniane jest kompleksowe wsparcie, a wszystko to w centralnej lokalizacji.

– Kluczowym elementem, którym się zajmujemy, jest usunięcie ciężaru bycia ofiarą, które muszą powtarzać całą swoją historię za każdym razem, gdy uzyskują dostęp do usług. Osoby, które przeżyły traumę wskazywały, iż na przestrzeni lat chcą mieć dostęp do wielu usług w jednym miejscu. Szybka reakcja jest koniecznością – dodał Gill – Ofiara przemocy opowiada nam swoją historię tylko raz. Kiedy zapewniamy jej dostęp do usług, których potrzebuje, udostępniamy wszystkie te informacje, aby nie musiała się nimi dzielić ani powtarzać, ponieważ jest to wiktymizacja ofiary.

Cała kampania rozpocznie się przed środowym Narodowym Dniem Pamięci i Działań przeciwko Przemocy wobec Kobiet, upamiętniającym 14 kobiet, które zginęły podczas masakry na Politechnice w Montrealu w 1989 roku.

Numer, pod który ofiary przemocy mogą zadzwonić i który będzie wyświetlany na autobusach oraz na billboardach umożliwiający dostęp do usług, to 1(855) 541-2220.

Na podst. CityNews

Idź do oryginalnego materiału