Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze z nagrodą w ważnym konkursie [ZDJĘCIA]

3 tygodni temu
Zdjęcie: Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze z nagrodą w ważnym konkursie [ZDJĘCIA]


Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zwyciężyło w kategorii „Inwestycje” w najważniejszym konkursie w polskim muzealnictwie – 44. edycji konkursu Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023. Jego organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzeów. Gala laureatów odbyła się się 22 maja w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

To kolejna nagroda. Na początku maja muzeum w Sobiborze zdobyło specjalne wyróżnienie w konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award).

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zostało otwarte dla zwiedzających 13 października 2023 r. Jest poświęcone 180 tys. żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn zamordowanych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w latach 1942–1943.

Jego centralną częścią jest budynek muzeum z wystawą stałą, która przedstawia historię obozu zagłady w Sobiborze jako części planu eksterminacji Żydów europejskich. Ponad 100 zdjęć i dokumentów pokazuje dramat deportacji i twarze sprawców i ich ofiar. – Ponad 700 obiektów, głównie rzeczy należących do zgładzonych, stanowi punkt wyjścia dla zrozumienia historii miejsca – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest placówka w Sobiborze.

Topografia obozu została odtworzona zgodnie ze wskazaniami archeologicznymi. – Ściana Pamięci prowadzi wzdłuż drogi, którą SS-mani prowadzili ofiary na śmierć, łączy najważniejsze części byłego obozu i okala rozległą polanę masowych grobów z prochami pomordowanych – dodaje Kowalczyk-Nowak. Jej obszar wyznaczają drobne kamienie białego marmuru. Kluczowymi elementami są dwie gabloty, eksponujące relikty fundamentów komór gazowych. Odtworzono zarys budynków fryzjerni i baraku więźniów zmuszanych do spalania zwłok pomordowanych. Całości dopełnia ścieżka edukacyjna z informacjami historycznymi i relacjami ocalałych.

PaSe / opr. WM

Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku

Idź do oryginalnego materiału