Morderstwo przy pomocy grzybów?

6 godzin temu
Zdjęcie: otrucie grzybami - morderstwo w Australii


W australijskim mieście Morwell ruszył właśnie jeden z najbardziej wstrząsających procesów ostatnich lat. Erin Patterson, 50-letnia mieszkanka stanu Wiktoria, została oskarżona o potrójne morderstwo oraz usiłowanie zabójstwa czwartej osoby. Sprawa dotyczy domowego obiadu, który miał zakończyć się tragicznie dla zaproszonych gości.

Dramat rodzinny i trujące grzyby

Do tragicznego spotkania doszło w lipcu 2023 roku w Leongatha, miasteczku położonym około dwóch godzin jazdy na południowy wschód od Melbourne. Erin Patterson zaprosiła na lunch swoich byłych teściów – Dona i Gail Patterson – a także ich siostrę i szwagra, Heather i Iana Wilkinsonów. W menu znajdowała się m.in. wołowina Wellington.

Po kilku dniach troje z gości – Don, Gail i Heather – zmarło. Ian Wilkinson przeżył, ale wymagał przeszczepu wątroby. Lekarze potwierdzili, iż objawy wskazywały na ciężkie zatrucie muchomorem sromotnikowym, jednym z najbardziej toksycznych grzybów na świecie.

Proces w Morwell: oskarżenia i szczegóły

Proces rozpoczął się pod koniec kwietnia 2025 roku w Sądzie Najwyższym. Erin Patterson nie przyznała się do winy, ale prokuratura twierdzi, iż kobieta celowo zatruła posiłki, którymi poczęstowała rodzinę. Zwrócono uwagę na to, iż spożywała jedzenie z innego talerza niż pozostali, a dzieci – które miały pierwotnie uczestniczyć w spotkaniu – nie były obecne, rzekomo z powodu fałszywej informacji o chorobie nowotworowej.

Początkowo Patterson usłyszała także zarzuty usiłowania zabójstwa swojego byłego męża, ale zostały one wycofane na etapie przygotowawczym.

Nie każdy muchomor jest trujący?

Choć w opisywanym przypadku chodziło najprawdopodobniej o muchomora sromotnikowego – jednego z najbardziej toksycznych grzybów występujących na świecie – warto pamiętać, iż nie wszystkie grzyby o silnym działaniu są śmiertelnie niebezpieczne. Dla porównania, muchomor czerwony (Amanita muscaria), choć uznawany za trujący, rzadko prowadzi do zgonów i od wieków wykorzystywany był w rytuałach wielu kultur. Innym przykładem jest łysiczka lancetowata (Psilocybe semilanceata), grzyb o działaniu psychoaktywnym, badany w kontekście terapii zaburzeń psychicznych. W przeciwieństwie do toksycznych muchomorów, łysiczka budzi zainteresowanie naukowców i pasjonatów mikologii nie ze względu na zagrożenie życia, ale z powodu potencjału terapeutycznego. Więcej o jej występowaniu i cechach można przeczytać w tym artykule.

Obrona: nieszczęśliwy wypadek czy celowe działanie?

Obrońcy Erin Patterson twierdzą, iż kobieta sama również doświadczyła objawów zatrucia, a całe zdarzenie było tragicznym przypadkiem, nie zaś zamierzoną zbrodnią. Zwracają uwagę, iż ich klientka była w szoku i stąd jej niespójne wypowiedzi w pierwszych dniach po tragedii.

Symboliczna sprawa dla Australii

Proces ten poruszył opinię publiczną w całym kraju i poza jego granicami. Poza dramatycznym wymiarem osobistym – śmiercią bliskich w kręgu rodzinnym – sprawa rzuca też światło na rzadko poruszany temat toksycznych grzybów w żywieniu oraz potencjalnych celowych zatruć w środowisku domowym. W Australii, gdzie zatrucia grzybami są relatywnie rzadkie, przypadek ten wywołał falę dyskusji o edukacji i odpowiedzialności.

Proces ma potrwać kilka tygodni. Niezależnie od jego wyniku, sprawa Erin Patterson już teraz przeszła do historii jako jedna z najbardziej niepokojących opowieści kryminalnych ostatnich lat.

Idź do oryginalnego materiału