Modlili się w sanktuarium o Bożą opiekę nad swoją pracą

1 rok temu
Zdjęcie: 13.09.2023. Święty Krzyż. Pielgrzymka rzemieślników, rolników, pszczelarzy i sadowników / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce


Rzemieślnicy, pszczelarze i rolnicy pielgrzymowali dziś (środa, 13 września) na Święty Krzyż, z okazji trwających cały tydzień uroczystości odpustowych. Przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego modlili się o pomyślność w pracy.

Przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych ze Staszowa podkreślali tuż przed rozpoczęciem modlitwy, iż w ich pracy potrzeba bożej opieki. Zenon Motyka przyznaje, iż udział w mszy odpustowej, poświęconej właśnie rzemieślnikom, to duży zaszczyt.

– Bywamy tu często, ale dziś jesteśmy po raz pierwszy ze swoim sztandarem, w togach nadawanych przez cech. Chcemy godnie reprezentować wszystkich ludzi, którzy pracują w rzemiośle, ale także w innych zawodach. Dla nas to bardzo ważne, aby życie w każdym wymiarze, także zawodowym, poświęcać Bogu – mówi.

Tadeusz Woś jest już na emeryturze, ale przez lata prowadził zakład naprawy samochodów ciężarowych. Zaznacza, iż teraz ma więcej czasu w zajęcia pozazawodowe.

– Ważne jest, aby młodych ludzi prowadzić dobrą drogą. My, mając już doświadczenie, powinniśmy wskazywać im, jak uczciwie pracować. Trzeba być dla nich autorytetem, również w wymiarze duchowym.

Andrzej Kowalik zajmuje się branżą budowlaną. Jak mówi, aspekt ekonomiczny pracy jest ważny, ale trzeba też mieć na względzie wartości duchowe

– Chcemy powierzać się Bogu, pokazać, iż wartości chrześcijańskie są dla nas ważne. To także okazja do tego, aby zatrzymać się w biegu codzienności, bo właśnie czasu najbardziej nam brakuje – mówi.

Superior klasztoru na Świętym Krzyżu, ojciec Marian Puchała zaznacza, iż wprawdzie oblaci nie zajmują się rolnictwem, ale pracują w innym wymiarze.

– Oblatów kochają ruiny, które podnosimy do dawnej świetności, tak jest i na Świętym Krzyżu. A dzisiejsi pielgrzymi, czyli rzemieślnicy i rolnicy, potrzebują opieki Boga, dlatego dziś przybywają do naszego Sanktuarium, aby się modlić – podkreśla.

Mszę odpustową celebrował krajowy duszpasterz rzemieślników, ks. Krzysztof Rusiecki z Sandomierza. – Rzemiosło, sadownicy, rolnicy potrzebują bożego błogosławieństwa, proszą o dobry zasiew i o dobry zbiór, dlatego trzeba im towarzyszyć na tej drodze oddania Bogu – mówi.

Jutro najważniejszy dzień odpustu, czyli Podwyższenie Krzyża Świętego. Uroczystą sumę odprawi biskup – senior Edward Frankowski z Sandomierza. Zakonnicy spodziewają się od 2 do 3 tysięcy pielgrzymów.


Idź do oryginalnego materiału