Mławianka zadłużyła się i straciła wszystkie pieniądze

2 dni temu
Zdjęcie: straciła pieniądze


Mławianka zadłużyła się i straciła oszczędności. Powód? Dała się nabrać oszustom metodą na policjanta. Nakłoniona przez oszustów, zastawiła biżuterię i zaciągnęła kilka pożyczek bankowych, tracąc łącznie ponad 90 tysięcy złotych.

Mławianka zadłużyła się i straciła wszystkie pieniądze

Kolejna osoba padła ofiarą bezwzględnych oszustów. Tym razem ich manipulacji uległa 75-letnia mieszkanka Mławy, która w dobrej wierze sądziła, iż pomaga policji w schwytaniu przestępców. Nakłoniona przez oszustów, zastawiła swoją biżuterię i zaciągnęła kilka pożyczek bankowych, tracąc łącznie ponad 90 tysięcy złotych.

Tydzień manipulacji i utracone oszczędności

Starsza pani była zwodzona przez oszustów przez cały tydzień. W tym czasie wmówili jej, iż bierze udział w tajnej akcji policyjnej skierowanej przeciwko grupie przestępczej. Podający się za dwóch policjantów i prokuratora oszuści przekonali ją do zastawienia posiadanej biżuterii w lombardzie oraz do wzięcia kilku kredytów gotówkowych w banku. Seniorka, postępując zgodnie z ich instrukcjami, przelewała pieniądze na wskazane przez nich konta. W rezultacie straciła ponad 90 tysięcy złotych. Wczoraj, 6 maja, kobieta zgłosiła oszustwo na Komendzie Powiatowej Policji w Mławie. w tej chwili realizowane są czynności wyjaśniające.

Policja ostrzega przed oszustami

Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność. Przestępcy, stosujący metody „na wnuczka” czy „na policjanta”, wykorzystują zaskoczenie, wywołują silne emocje i stres u osób starszych, zmuszając je do działania pod presją czasu. Manipulują informacjami uzyskanymi od seniorów, aby nakłonić ich do kolejnych wpłat. Wykorzystują również „phishing”, podszywając się pod znane numery telefonów, w tym infolinie banków czy choćby numery policyjne.

Prawdziwi policjanci nigdy nie dzwonią do przypadkowych osób z prośbą o zaangażowanie w ich akcje, a tym bardziej o przekazywanie pieniędzy.

Metody oszustw „na policjanta”, „na prokuratora”, „na wnuczka”, „na pracownika banku” mają jeden wspólny cel – przekonać seniora do przekazania oszczędności lub zaciągnięcia pożyczki i oddania pieniędzy oszustom.

– Seniorze! jeżeli otrzymasz telefoniczną informację, która wzbudzi Twój niepokój, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, skontaktuj się z zaufaną osobą. Opowiedz jej o rozmowie. W przypadku podejrzenia, iż dzwonili oszuści, natychmiast powiadom Policję — apeluję prawdziwa policja.

Idź do oryginalnego materiału