
Według serbskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW), grupa nielegalnych imigrantów otworzyła ogień na obszarze pomiędzy miastem Szid a przejściem granicznym. Serbskie służby prowadzą w ostatnich dniach wzmożone kontrole ruchu imigrantów na obszarach przygranicznych.
Strzelaninę poprzedziło odnalezienie prowizorycznego obozu, w którym przebywali nielegalni migranci. Zgodnie z informacjami resortu, podczas interwencji policji, imigranci otworzyli ogień w kierunku funkcjonariuszy.
Na miejscu pracują w tej chwili policjanci z komisariatu w Sremskiej Mitrowicy, oraz pracownicy prokuratury, próbujący ustalić wszystkie okoliczności zdarzenia. Serbia znajduje się na tzw. szlaku bałkańskim, którym imigranci próbują przedostać się z południa Europy do państw UE, przeważnie kierując się przez Bośnię i Hercegowinę, oraz Serbię do Chorwacji, wchodzącej w skład strefy Schengen.
Według Unijnej służby granicznej Frontex, liczba nielegalnych przekroczeń na trasie biegnącej przez Bałkany była w ostatnich miesiącach o 64 proc. niższa niż w pierwszym kwartale 2024 roku. Łączna liczba przekroczeń granic UE wszystkimi szlakami migracyjnymi spadła o 31 procent, tj. zarejestrowano ich 33 600.
Na tzw. szlaku bałkańskim odnotowano ich nieco ponad 2 tys., a większość nielegalnych migrantów pochodziła z Turcji, Syrii i Afganistanu. Dane te pokazują, iż migracja nielegalna przez cały czas stanowi poważny problem dla Europy, a przejścia graniczne w Serbii i Chorwacji są jednymi z najbardziej newralgicznych punktów na szlaku bałkańskim.
Migracja nielegalna to zjawisko, które dotyka wielu państw europejskich, w tym Polski. Według danych Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, w 2020 roku Polska odnotowała ponad 12 tys. przypadków nielegalnego przekroczenia granicy. Dane te pokazują, iż migracja nielegalna jest problemem, który wymaga skutecznych rozwiązań i współpracy między krajami.
W Polsce, migracja nielegalna jest monitorowana przez Straż Graniczną, która prowadzi kontrole na przejściach granicznych i przygranicznych obszarach. Straż Graniczna współpracuje również z innymi służbami, takimi jak Policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w celu zapobiegania i zwalczania migracji nielegalnej.
W krajach UE, migracja nielegalna jest regulowana przez prawo unijne, które nakłada obowiązki na państwa członkowskie w zakresie kontroli granic i azylu. Unijna służba graniczna Frontex odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i zwalczaniu migracji nielegalnej na granicy zewnętrznej UE.
W ostatnich latach, migracja nielegalna stała się jednym z najbardziej aktualnych i ważnych tematów w debacie publicznej. Dane pokazują, iż migracja nielegalna to zjawisko, które dotyka wielu państw europejskich, w tym Polski, i wymaga skutecznych rozwiązań i współpracy między krajami.