Natychmiastowa reakcja i sprawne działania policjantów pionu prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach asp. Mateusza Bojanowskiego oraz mł. asp. Dominika Krawczyka uratowały życie zaginionemu mężczyźnie. 54-letni mieszkaniec gm. Pęczniew został odnaleziony w kompleksie leśnym, nieprzytomny, wychłodzony z ledwo wyczuwalnym pulsem. Profesjonalne i sprawne działania poszukiwawcze, jak i ratownicze pozwoliły na szybkie odnalezienie mężczyzny oraz ustabilizowanie jego funkcji życiowych.
23 stycznia 2025 r. około godz. 7:45 Dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach podinsp. Dariusz Dudczak został powiadomiony o zaginięciu 54-letniego mieszkańca z terenu gm. Pęczniew, który wcześnie rano, nie informując nikogo opuścić swój dom i udał się w nieznanym kierunku. Z relacji najbliższej rodziny wynikało, iż życie zaginionego może być zagrożone.
– W związku z powyższym w naszej jednostce został ogłoszony alarm. Po wstępnych ustaleniach mundurowi pierwsze czynności poszukiwawcze skierowali w rejon terenu gm. Pęczniew skupiając się przede wszystkim na szybkości podejmowanych działań. Sprawna oraz skuteczna koordynacja działań prowadzących przez Dyżurnego KPP w Poddębicach podinsp. Dariusza Dudczaka, pozwoliła, aby po pewnym czasie w miejscowości Pęczniew, na terenie lasu, policjanci Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego asp. Mateusz Bojanowski i mł. asp. Dominik Krawczyk, znaleźli leżącego na mokrej ściółce, wychłodzonego, nieprzytomnego mężczyznę, z którym nie było kontaktu. Sprawdzili jego funkcje życiowe i niezwłocznie przystąpili do udzielenia mu pomocy przedmedycznej, gdyż jego puls był słabo wyczuwalny a oddech zaburzony. Policjanci udrożnili mu drogi oddechowe, przykryli kocem termicznym i służbowymi kurtkami w celu ochrony przed utratą ciepła. Następnie monitorowali jego funkcje życiowe do przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego – informuje mł. asp. Alicja Bartczak..
Mundurowi wspólnie z ratownikami medycznymi przetransportowali mężczyznę na noszach 100 metrów dalej, do drogi, przy której znajdowała się karetka. 54-latek został przewieziony do placówki medycznej, gdzie podjęto dalszą walkę o jego życie.
W trakcie działań na miejsce dotarła żona zaginionego, która okazała ogromną wdzięczność za zaangażowanie asp. Mateusza Bojanowskiego oraz mł. asp. Dominika Krawczyka w poszukiwania jej męża oraz udzielenia mu fachowej pomocy przedmedycznej, a w konsekwencji uratowanie życia.
To kolejna sytuacja, w której policjanci z Poddębic udowodnili, iż ochrona życia i zdrowia ludzkiego jest dla nas najważniejsza. Raz jeszcze przypominamy, iż w razie trudnej sytuacji życiowej nie powinniśmy się wstydzić prosić o pomoc!
Przypominamy, iż na terenie całego kraju funkcjonują instytucje, których przedstawiciele niosą pomoc osobom znajdującym się w kryzysie emocjonalnym. Wystarczy zadzwonić lub przyjść na rozmowę. Skorzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych, takich jak:
- 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu w godz. 14:00 – 22:00,
- 800 702 222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym.
Kontakt ze specjalistami dyżurującymi pod podanymi wyżej numerami telefonów jest bezpłatny, a porady i pomoc udzielane są anonimowo. Możemy też zajrzeć na stronę www.centrum wsparcia.pl, na której znajduje się lista placówek, w których możemy uzyskać profesjonalną pomoc.