Media: Prokuratura powraca do sprawy Tomasza Lisa. "Konieczność uzupełnienia"

11 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


Prokuratura Krajowa i Prokuratura Okręgowa w Warszawie wracają do sprawy dotyczącej Tomasza Lisa - ustaliła Wirtualna Polska. Śledczy przekazali nowe informacje. Chodzi o naruszenie nietykalności cielesnej dwóch kobiet.
Sprawa Tomasza Lisa: Wirtualna Polska poinformowała w maju ubiegłego roku, iż prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie Tomasza Lisa dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej dwóch współpracowniczek w czasie, gdy był redaktorem naczelnym "Newsweeka". Powodem tej decyzji było "przedawnienie karalności czynu". Innym wątkiem postępowania było łamanie praw pracowniczych. Sprawą zajmowała się również Państwowa Inspekcja Pracy.


REKLAMA


Nowe informacje: W czwartek 9 stycznia z kolei portal przekazał, iż prokuratura wraca do sprawy. Chodzi o "konieczność uzupełnienia materiału dowodowego w umorzonej sprawie". Prokuratura Krajowa przekazała, iż analiza sprawy wskazała, iż "nie została wyczerpana inicjatywa dowodowa zmierzająca do wszechstronnego wyjaśniania okoliczności sprawy". Podjęto decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych czynności. "Formalnie postępowanie cały czas jest umorzone" - podkreśla serwis.


Zobacz wideo Sekundy od tragedii. Auto pędziło wprost na dziecko


Co oznacza decyzja śledczych: - Prokuratura wyższego szczebla dopatrzyła się w aktach umorzonego postępowania czegoś, na co śledczy prowadzący tę sprawę nie zwrócili uwagi lub czego z jakiegoś powodu nie zrobili, być może w zakresie możliwości dowodowych. Wskazany przez prokuraturę tryb umożliwia przed formalnym wznowieniem postępowania uzupełnienie dowodów: mogą to być dokumenty, opinie biegłych lub przesłuchania świadków i inne czynności - tłumaczyła mec. Kamila Czajkowska-Burda w rozmowie z WP. Prokuratura może zatem ewentualnie w oparciu o nowe dowody wznowić postępowanie.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "'Miał złapać ją za twarz i przycisnąć do ściany'. Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Tomasza Lisa".Źródło: Wirtualna Polska
***


Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, iż na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, iż u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).
o ile jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.
Idź do oryginalnego materiału