Medyczna marihuana w leczeniu raka może być nadzieją dla wielu chorych na całym świecie. O skuteczności konopi szczególnie w przypadku terapii nowotworowej mówi się od dawna. Niestety status prawny konopi, jeszcze do niedawna skutecznie blokował przeprowadzanie badań, które potwierdzałyby ich medyczne adekwatności. Na szczęście w ostatnich latach to się zmienia i badacze mają co raz więcej dowodów potwierdzających skuteczność medycznych zastosowań konopi indyjskich. W kwietniu naukowcy opublikowali „największą metaanalizę, jaką kiedykolwiek przeprowadzono na temat medycznej marihuany i jej wpływu na objawy związane z rakiem”, uzyskując „przytłaczający konsensus naukowy” w kwestii terapeutycznych efektów marihuany. Oto więcej informacji.
Marihuana w leczeniu raka – największa w historii metaanaliza badań potwierdza jej skuteczność w terapii nowotworowej
W kwietniu opublikowane zostały wyniki „największej metaanalizy badań, jaką kiedykolwiek przeprowadzono na temat medycznej marihuany i jej wpływu na objawy związane z rakiem”, uzyskując „przytłaczający konsensus naukowy” mówiący o pozytywnych efektach terapeutycznych marihuany.
Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Oncology, przeanalizowało dane z 10 641 recenzowanych badań – co według autorów jest liczbą ponad dziesięciokrotnie większą niż w kolejnej największej recenzji na ten temat.
Autorzy przeglądu stwierdzili, iż jego wyniki „wskazują na silny i rosnący konsensus w społeczności naukowej dotyczący terapeutycznych korzyści konopi. Szczególnie w kontekście raka”.

W związku z tym, co w raporcie określono jako „rozproszony i niejednorodny” stan badań nad terapeutycznym potencjałem marihuany, autorzy postawili sobie za cel „systematyczną ocenę istniejącej literatury na temat medycznej marihuany, skupiając się na jej potencjale terapeutycznym, profilach bezpieczeństwa i roli w leczeniu raka”.
Spodziewaliśmy się kontrowersji. To, co odkryliśmy, to przytłaczający konsensus naukowy. To jedno z najwyraźniejszych, najbardziej dramatycznych potwierdzeń medycznej marihuany w leczeniu raka, jakie kiedykolwiek widziała społeczność naukowa
— powiedział w oświadczeniu Ryan Castle, szef badań w Whole Health Oncology Institute.
Metaanaliza wykazała, iż na każde badanie, które wykazało nieskuteczność marihuany, przypadają trzy, które wykazały jej skuteczność. Ten stosunek 3:1 – zwłaszcza w tak rygorystycznej dziedzinie jak badania biomedyczne – jest po prostu niezwykły.
– poinformował Whole Health Oncology Institute w komunikacie prasowym.
Instytut dodał, iż „poziom konsensusu osiągnięty w tym przypadku dorównuje lub przewyższa poziom konsensusu w przypadku wielu leków zatwierdzonych przez Agencję ds. Żywności i Leków”.
Silny konsensus popierający terapeutyczne zastosowanie marihuany, szczególnie w kontekście raka, wskazuje, iż istnieją solidne podstawy naukowe do ponownej oceny statusu prawnego marihuany i jej klasyfikacji jako substancji z Wykazu I
– stwierdzili badacze w artykule.
Analiza podkreśliła potencjał przeciwzapalny marihuany, jej zastosowanie w leczeniu objawów związanych z rakiem, takich jak ból, nudności i utrata apetytu, a także zbadała konsensus dotyczący jej stosowania jako środka przeciwnowotworowego. Spójne siły korelacji dla marihuany zarówno jako środka wspomagającego leczenie paliatywne, jak i potencjalnego środka przeciwnowotworowego, zmieniają konsensus dotyczący marihuany jako interwencji medycznej. Spójny wzorzec zależności między marihuaną a leczeniem raka sugeruje uzasadniony konsensus, iż korzyści płynące ze stosowania marihuany medycznej przewyższają ryzyko
-czytamy w wynikach badań.
Analiza wykazała, iż poparcie zastosowania medycznej marihuany w opublikowanych badaniach było 31,38 razy silniejsze niż sprzeciw wobec jej stosowania.

Autorzy zaznaczają, iż nowa metaanaliza podkreśla potrzebę dalszych solidnych badań nad tym, w jaki sposób konopie indyjskie mogą być stosowane w leczeniu objawów raka lub samej choroby, a „badanie korelacji między stosowaniem konopi indyjskich a nastrojami w badaniach na szeroką skalę, szczególnie w onkologii… kładzie podwaliny pod przyszłe badania i decyzje polityczne, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie publiczne i opiekę nad pacjentami”.