Marihuana równie skuteczna w zwalczaniu bólu jak opiaty

1 rok temu

W listopadzie w czasopiśmie Journal of Cannabis Research opublikowano rezultaty fińskich badań, według których konopie są równie skuteczne w zwalczaniu bólu, jak opioidy. Co więcej, zielona roślina oferuje dodatkowe korzyści holistyczne, podczas gdy opiaty grożą jedynie uzależnieniem.

Mniej bólu i dodatkowe korzyści

Korzyści te to m.in. poprawa jakości snu, polepszenie koncentracji i samopoczucia emocjonalnego. W ocenie badających najważniejszy jest wniosek, iż marihuana nie tyle (lub nie tylko) działa na zmniejszenie odczuwanej intensywności bólu, ale zmienia sposób jego doświadczania – poprawia nastrój, ułatwia rozluźnienie, a przez poprawę jakości snu wspomaga regeneracje organizmu. Hipoteza ta nie była uprzednio poddawana naukowej weryfikacji – podjęli się tego dopiero Finowie.

By zweryfikować ten pogląd, badacze przygotowali internetową ankietę. Przedstawiono ją specjalnie wybranej próbie fińskich pacjentów, cierpiących na przewlekły ból. Wśród nich 40 osób leczonych było medyczną marihuaną, a 161 opioidami – wszyscy wyłącznie w celach medycznych, bez historii nadużywania. Dołożono wszelkich starań, by z badania wykluczone były osoby stosujące marihuanę lub opioidy rekreacyjnie. Jednocześnie autorzy zwrócili uwagę, iż dużą przeszkodą był ograniczony dostęp do marihuany w Finlandii.

Przebieg badania

We wspomnianej ankiecie pacjenci oceniali prawdziwość stwierdzeń opisujących pozytywne i negatywne skutki przyjmowanego leku. Z udzielanych odpowiedzi wynika, iż obie grupy substancji były równie skuteczne w zmniejszaniu intensywności bólu, ale marihuana nie kończyła swojego pozytywnego działania w tym miejscu. Pozytywnie wpływała także na emocje, poprawiała zdolność funkcjonowania i zwiększała ogólne poczucie dobrostanu, co w konsekwencji dalej wpływa na poziom odczuwanego bólu. W ocenie badaczy potwierdza to stawianą hipotezę – iż marihuana nie tylko łagodzi ból, ale zmienia sposób jego odczuwania.

Nie stwierdzono większych różnic w kwestii odczuwanych skutków ubocznych, natomiast ogólna ocena skutków stosowania medycznej marihuany była bardziej pozytywna. Najsilniejsze różnice między obiema grupami to głębszy relaks, lepszy sen, poprawa nastroju i zdolność odczuwania bólu bez fizycznego reagowania na niego – wszystko to było częściej zgłaszane w grupie pacjentów medycznej marihuany.

Z pełnym tekstem badania można zapoznać się pod adresem https://jcannabisresearch.biomedcentral.com/articles/10.1186/s42238-023-00207-7

Źródło: Jylkkä, J., Hupli, A., Nikolaeva, A. et al. The holistic effects of medical cannabis compared to opioids on pain experience in Finnish patients with chronic pain. J Cannabis Res 5, 38 (2023). https://doi.org/10.1186/s42238-023-00207-7

Idź do oryginalnego materiału