
Łukasz Podlewski (PiS)
Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, radny po utracie pracy w spółce Enea Zielona Energia w Radomiu 20 maja 2024 r. założył działalność gospodarczą pod nazwą „Proplus Łukasz Podlewski” i w ramach tej działalności wydzierżawił grunt od spółki Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. z siedzibą w Radomiu, w której Gmina Miasta Radomia jest akcjonariuszem. Zdaniem wojewody mazowieckiego, naruszyło to "dyspozycję art. 24 f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym. (...) Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy z 08.03.1990 r. o samorządzie gminnym, radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Sankcją za naruszenie tego zakazu jest wygaśnięcie mandatu radnego, który dopuścił się naruszenia".
Rada Nadzorcza wybiera Stolarczyk
W podobnej sytuacji znalazła się radna Agnieszka Stolarczyk z PSL i dyrektorka "Medyka" (Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Radomiu), która weszła do rady z ramienia Radomskiego Paktu Samorządowego Radosława Witkowskiego. W październikowych wyborach uzyskała 1 196 głosów. Została wybrana wiceprzewodniczącą rady miejskiej. 3 czerwca tego samego roku odbyło się zwyczajne walne zgromadzenie Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Radomiu. Jednym z punktów było odwołanie członków Rady Nadzorczej i powołanie nowych. Jednym z nowo wybranych była właśnie Agnieszka Stolarczyk. 7 czerwca Sąd Rejonowy Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku wydał postanowienie i wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego nowych członków RN.
Kodeks wyborczy stanowi, iż wygaśnięcie mandatu następuje w przypadku, gdy radny naruszy ustawowy zakaz łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w przepisach funkcji. A w przypadku radnej Agnieszki Stolarczyk takie łączenie nastąpiło. 26 czerwca wysłała ona do prezesa zarządu spółki rezygnację z zasiadania w radzie nadzorczej spółki.
Wojewoda zmienia zdanie
W konsekwencji wojewoda Mariusz Frankowski wezwał radę do wygaszenia mandatów obojga radnych, ale rada nie przychyliła się do jego stanowiska. Radni twierdzili, iż to nie oni wybierali Stolarczyk i Podlewskiego, więc nie będą ich również odwoływać. Wojewoda w stosunku do Agnieszki Stolarczyk wydał więc zarządzenie zastępcze o wygaszeniu jej mandatu radnej, ale ta odwołała się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa jeszcze się nie odbyła.
Natomiast w przypadku Łukasza Podlewskiego wojewoda zmienił zdanie. - Sprawa mandatu radnego Łukasza Podlewskiego została przeanalizowana pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego i uzyskanych informacji od Przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu, ustalono, iż lokal, który dzierżawi radny Łukasz Podlewski nie jest własnością Gminy Miasta Radom. Właścicielem wszystkich nieruchomości, w tym lokalu, jest spółka Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy. Gmina jest jedynie akcjonariuszem mniejszościowym w spółce, co nie ma wpływu na kwestie własności nieruchomości należących do spółki - wyjaśnia rzeczniczka wojewody Joanna Bachanek.
Tym samym wojewoda uznał, iż radny Łukasz Podlewski nie naruszył zakazu zawartego w art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.
Bożena Dobrzyńska