Łowicz pamięta – 80. rocznica wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji

lowicz24.eu 7 godzin temu
17 stycznia 2025 roku przypada 80. rocznica zakończenia niemieckiej okupacji Łowicza. Tego dnia w 1945 roku do miasta wkroczyły pierwsze oddziały Armii Czerwonej, a niedługo po nich polskie siły zbrojne. Wyzwolenie Łowicza oznaczało koniec brutalnych rządów hitlerowskiego okupanta i rozpoczęcie nowego etapu w historii miasta, choć w rzeczywistości przyniosło również kolejne wyzwania związane z nowym reżimem.

W Łowiczu pamięć o ofiarach niemieckiego terroru z lat 1939–1945 jest pielęgnowana poprzez liczne tablice i pomniki. Na budynkach Ratusza, Starostwa oraz siedziby Związku Nauczycielstwa Polskiego znajdują się pamiątkowe tablice poświęcone mieszkańcom zamordowanym przez niemieckiego okupanta. Symboliczne miejsca te przypominają o tragicznych wydarzeniach, które dotknęły lokalną społeczność.

Tego samego dnia, 17 stycznia, ale w 1907 roku, w Lasku Miejskim w Łowiczu stracono trzech członków Polskiej Partii Socjalistycznej – Frakcja Rewolucyjna. Adam Merc, Stefan Porosieński i Józef Antczak zostali skazani na śmierć przez władze rosyjskie po dokonaniu napadu na urzędnika carskiego w Łowiczu. Po brutalnych przesłuchaniach i procesie zostali rozstrzelani w
Idź do oryginalnego materiału