Liczba recept na medyczną marihuanę wystawionych przez „receptomaty” znów rośnie. W marcu wystawiono 88.000 recept na leki objęte listopadowym rozporządzeniem o lekach psychotropowych i odurzających. Większość z nich była wystawiona na medyczną marihuanę (44,3 tys), jest to wzrost o 23% względem lutego. Oto więcej informacji.
Liczba recept na medyczną marihuanę wystawionych przez „receptomaty” znów rośnie
Listopadowe rozporządzenie dotyczące środków odurzających i substancji psychotropowych wprowadziło zakaz wystawiania recept w ramach teleporady, co w praktyce oznacza, iż każdy pacjent chcąc otrzymać receptę na którykolwiek ze środków, które objęło rozporządzenie – musi osobiście udać się do lekarza. Rozporządzenie dotyczy czterech środków, są to:
- fentanyl,
- morfina,
- oksykodon,
- medyczna marihuana
Wejście w życie rozporządzenia chwilowo powstrzymało dynamikę wzrostu liczby recept na medyczną marihuanę, wystawianych bez zbadania pacjenta, bardzo często jedynie na podstawie wypełnienia ankiety.
Początkowo po wprowadzeniu nowych przepisów, liczba recept na medyczną marihuanę wystawianych przez „receptomaty” bardzo spadła i w listopadzie wyniosła 3 tys., przy czym przez nowe przepisy obowiązywały od 7 listopada.
Jednak od tamtej pory, po chwilowej stagnacji, widać wyraźny wzrost recept na medyczną marihuanę wystawionych w ramach działalności „receptomatów”.
W marcu wystawiono takich recept 44,3 tys. czyli o 23% więcej niż w lutym. Spośród wszystkich czterech substancji objętych rozporządzeniem, w marcu recepty na medyczną marihuanę stanowiły ponad 50%.
W marcu odnotowano wyraźne odbicie. Liczba recept na fentanyl w porównaniu z lutym zwiększyła się wprawdzie o 5,5 proc., do 9,3 tys., ale już w przypadku morfiny i oksykodonu odnotowano skok o 8,5 proc. do odpowiednio 10,8 tys. i 23,6 tys. recept, a na medyczną marihuanę o 23 proc. – do 44,3 tys. recept. Łącznie w marcu wystawiono 88 tys. recept na te cztery środki, czyli o 15 proc. więcej niż w lutym
– informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Eksperci Centrum e-Zdrowia zmianę miesiąc do miesiąca tłumaczą wiosennym wzrostem użytkowników rekreacyjnych.
Rośnie też liczba podmiotów wystawiających recepty w sposób nieuprawniony.
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków wspomniał, iż słyszał o poradniach POZ otwieranych tylko w celu przedłużania recept na substancje kontrolowane.
W marcu 2024 w ramach teleporady wystawiono 44 tys. recept na medyczną marihuanę, co oznacza, iż w marcu tego roku wystawiono ich więcej.
Wszystko wskazuje na to, iż taki trend się utrzyma i liczba recept na medyczne konopie wystawionych w nieuprawniony sposób będzie rosła – pytanie tylko jak szybko.
Niestety taka sytuacja może się skończyć różnie, pamiętać należy, iż to właśnie środowisko lekarskie naciskało na dodanie medycznej marihuany do rozporządzenia. I nie dlatego, iż jest ona szczególnie niebezpieczna ale dlatego, iż w ich przekonaniu zbyt często dochodziło do naruszenia etyki lekarskiej przy wystawianiu recept na medyczny susz. Pisaliśmy o tym T U T A J
Dlatego gdy Naczelna Izba Lekarska uzna, iż rozporządzenie nie spełnia swojego zadania – może naciskać na to, aby wprowadzić kolejne, bardziej drastyczne ograniczenia w kwestii wystawiania recept na medyczną marihuanę.
źródło: rynekzdrowia.pl