MSWiA reaguje na braki kadrowe w policji. Resort przygotował rozporządzenie zmieniające warunki wstąpienia do tej formacji. Ma stać się to o wiele łatwiejsze. Pomysł wywołuje kontrowersje. - Nie powinniśmy obniżać standardów jakości - mówi Andrzej Szary z NSZZ Policjantów.
Łatwiej będzie zostać policjantem. Zmiany w teście sprawnościowym
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tłumaczy, iż celem zmiany rozporządzenia jest "pozyskanie jak największej liczby kandydatów do służby w Policji oraz uzupełnienie wakatu".
Związkowcy twierdzą jednak, iż argument ten jest całkowicie nietrafiony i twardo stoją na stanowisku, iż o obniżeniu standardów mowy być nie może. Zmiany dotyczyć mają różnych kwestii, ale największe poruszenie już budzi zapowiedź okrojenia testu sprawnościowego.
- To są najważniejsze elementy pracy policjanta i nie powinny być one luzowane - wskazuje policyjny związkowiec Andrzej Szary w rozmowie z "DGP".
Jak zostać policjantem. Test sprawnościowy będzie łatwiejszy
Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA chce m.in. rozszerzenia katalogu organów zarządzających i prowadzących postępowanie kwalifikacyjne do służby w Policji, a także internetowego systemu składania dokumentów rekrutacyjnych i zdalnych rozmów kwalifikacyjnych.
Co do testu sprawności, obecny stosowany jest od 2007 r. Teraz zlikwidowane mają zostać takie elementy, jak przewroty na materacu, przenoszenie ważącego 28 kg manekina, skok przez płotki i skok przez skrzynię.
ZOBACZ: Wiózł szefa policji, auto dachowało. Kierowca został ukarany
MSWiA stawia za to na cztery próby sprawnościowe w zakresie zdolności motorycznych i wyjaśnia, iż projektując zmiany brało pod uwagę badania dotyczące aktywności fizycznej Polaków.
Ponadto, resort wprowadza możliwość powtórzenia testu na torze przeszkód oraz badania psychologicznego, "jeżeli przełożony adekwatny w sprawach danego postępowania kwalifikacyjnego uzna, iż uzyskanie ostatecznego wyniku badania wymaga bardziej szczegółowego określenia predyspozycji intelektualnych lub osobowościowych kandydata, niż wynika to z dotychczas przeprowadzonego badania psychologicznego".
Dramatyczna sytuacja w policji. Przybywa wakatów
Wśród innych zmian MSWiA proponuje, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej zrezygnować z oceny umiejętności skutecznego komunikowania się oraz autoprezentacji. Nowe rozporządzenie skraca też okresy, po których kandydat może ponownie podejść do rekrutacji. W przypadku tylko testu sprawności fizycznej okres zmienia się z dwóch miesięcy do zaledwie 14 dni kalendarzowych.
ZOBACZ: Policja zajrzała do plecaka. Wpadł "grzybiarz" z mobilną uprawą
"DGP" przytacza dane, według których w 2024 r. służbę miało pełnić prawie 109 tys. funkcjonariuszy, a tak naprawdę było ich jedynie 94 tys. (dane na 1 sierpnia 2024 r.). Odsetek wakatów wzrósł tym samym do wartości niespotykanych wcześniej.
Cel na 2025 rok to zatrudnienie w sumie 110 709 funkcjonariuszy. Aby tak się stało, w ciągu roku do służby powinno wstąpić 7,4 tys. osób.