Kujawsko-pomorskie jako pierwsze województwo w Polsce rozpoczęło szkolenia z obrony cywilnej

3 dni temu

Kujawsko-pomorskie jako pierwsze województwo w Polsce rozpoczęło szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Ich uczestnikami są wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu rozpoczęły się dziś (26 marca) szkolenia dla osób pełniących funkcje organów ochrony ludności i obrony cywilnej – wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Szkolenia mają obejmować co najmniej 24 jednostki dydaktyczne i będą realizowane w dwóch formach – on-line i stacjonarnej.

Uczestników, za pośrednictwem Internetu, bezpośrednio z Ośrodka Szkolenia KW PSP z siedzibą w Łubiance, powitali dziś Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Rafał Świechowicz. Jak obaj podkreślają, przygotowanie szefów ochrony ludności na terenie gminy do zarządzania lokalnym systemem musi być wszechstronne i opierać się na realnej wiedzy – informuje urząd wojewódzki.



Wojewoda Michał Sztybel zaznacza, iż stworzenie systemu obrony cywilnej i ochrony ludności to jedno z najbardziej priorytetowych wyzwań jego kadencji; stoi ono także przed wszystkimi samorządowcami, którzy będą wdrażali system w gminach i powiatach. – Cieszę się, iż jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy szkolenia. Są one niezbędne, wynikają z ustawy i biorą w nich udział osobiście wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Część odbywać się będzie zdalnie, część stacjonarnie. Osobiście dziękuję wszystkim za zaangażowanie – mówił, rozpoczynając dzisiejsze spotkanie.

Oprócz zagadnień związanych m.in. z zagrożeniami wobec bezpieczeństwa narodowego, form prawnych ochrony ludności w kraju i na świecie, rozmawiano o organizacji i działaniu ochrony ludności i obrony cywilnej opartej na katalogu zagrożeń dla regionu.

Podczas szkoleń stacjonarnych zostaną przeprowadzone gry decyzyjne i ćwiczenia, które pozwolą wykorzystać kompetencje służb do rozwiązywania konkretnych problemów zarówno z obszaru ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, jak i obrony cywilnej. W podobny sposób, już niedługo, przeprowadzone zostanie szkolenie dla pracowników urzędów administracji publicznej, pracowników podmiotów ochrony ludności oraz organów jednostek pomocniczych gmin – wymienia KPUW.

Szkolenia dla samorządowców to element nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej; regulacje mają przynieść efektywny system ochrony, który funkcjonować będzie zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu, czy wojny. Więcej informacji o ustawie można znaleźć na stronie internetowej.

Idź do oryginalnego materiału