Prokuratura Krajowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne coraz uważniej przyglądają się instytucjom w Ostrowcu Świętokrzyskim. W związku z zarzutami wobec byłych włodarzy miasta i powiatu, radny Krzysztof Ołownia pyta o ewentualne kontrole prowadzone wobec obecnych pracowników urzędu, instytucji i miejskich spółek.
– W związku z pojawieniem się w przestrzeni medialnej informacji o nowych zarzutach prokuratorskich, które zostały przedstawione osobom sprawującym ważne funkcje publiczne w naszym mieście i powiecie ponownie proszę o udzielenie odpowiedzi na poniżej sformułowane pytania: Czy wobec osób w tej chwili zatrudnionych w Urzędzie Miasta Ostrowca
Świętokrzyskiego oraz instytucjach i spółkach miejskich realizowane są lub rozpoczęły się czynności kontrolne, wyjaśniające prowadzone przez organy ścigania takie jak Prokuratura czy CBA ? Czy wobec Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Wiceprezydentów, członków prezydium Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego realizowane są lub rozpoczęły się czynności kontrolne, wyjaśniające prowadzone przez organy ścigania takie jak Prokuratura czy
CBA – w swoim zapytaniu pyta Krzysztof Ołownia, radny Rady Miasta Ostrowca Św. z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Prosi również o przedstawienie zanonimizowanych danych liczbowych w rozbiciu na poszczególne instytucje.
O nowych faktach w sprawie dotyczącej Jarosława G., byłego prezydenta Ostrowca Św. pisaliśmy m.in. 19 grudnia. Informowaliśmy, iż realizowane są przesłuchania kolejnych świadków i trwa zabezpieczanie dalszej dokumentacji. Zarzuty usłyszała również Marzena D., były Starosta Ostrowiecki.
Miasto odpowiada
– (…) informuję, iż zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz. U. z 2024 r. poz. 390) organy samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej, a także inne państwowe jednostki organizacyjne, spółdzielnie i ich związki, organizacje zawodowe, samorządowe i inne organizacje społeczne udzielają Prokuratorowi Generalnemu i podległym mu prokuratorom pomocy w realizacji ich zadań. Zgodnie natomiast z art. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 184) organy administracji rządowej, organy samorządu terytorialnego oraz instytucje państwowe są obowiązane, w zakresie swojego działania, do współpracy z CBA, a w szczególności udzielania pomocy w realizacji zadań CBA. Organy ścigania takie jak prokuratura czy CBA nie informowały Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego o trwaniu lub rozpoczęciu czynności kontrolnych, wyjaśniających wobec osób w tej chwili zatrudnionych w Urzędzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego oraz instytucjach i spółkach miejskich. W związku z powyższym kwestie poruszone przez Pana w zapytaniu nie są nam znane – odpowiada Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.
Czy lista osób z zarzutami się wydłuży?